Що робити, якщо велика частина гною залишилася невикористаною? Це не проблема, адже навесні ці запаси вам обов’язково знадобляться.
Залишилося тільки розібратися, як правильно зберігати гній, щоб він не втратив своїх корисних властивостей за зимовий період і не шкодив навколишньому середовищу. На жаль, окрім своєї користі для ґрунту та рослин, гній є ще й потенційно небезпечним забруднювачем довкілля. Тому дуже важливо знати правила його зберігання. Будь-які органічні добрива, особливо гній, становлять небезпеку для ґрунтових вод, особливо тих, які ми вживаємо для пиття.
Щоб запобігти потраплянню небажаних мікроорганізмів у глибокі шари ґрунту, гній необхідно викладати на водонепроникну поверхню, наприклад, плівку. Радимо також викопати невелику траншею й, за наявності глини на ділянці, заповнити нею яму хоча б на глибину багнета лопати.
Перед тим як викласти гній на цю поверхню, рекомендуємо зробити прошарок завтовшки приблизно 20 см із соломи або торфу. Ці матеріали добре поглинають азот, який є цінним компонентом добрива, але небажаним для ґрунтових вод і самого ґрунту.
Далі гній потрібно накрити повітронепроникним матеріалом, щоб зберегти цінний азот і запобігти його випаровуванню. Взимку слід регулярно перевіряти цілісність покриття та щільно притискати його цеглою або дошками.
Це допоможе уникнути рознесення гною вітром або розмивання дощем. Також для зберігання можна використовувати старі пластикові або металеві бочки. А гній, що добре перепрів, можна зберігати навіть у мішках.
А ми бажаємо вам успіхів та щедрого врожаю в наступному році.