Щодня наші стопи витримують велике навантаження при ходьбі, крім цього на них погано впливає неправильно підібране взуття. На відміну від кісток і хрящів, які захищені м’язами, шкіра прямо страждає від всіляких травмуючих чинників, що і призводить до пошкоджень. У нашій сьогоднішній статті ми спробуємо розібратися детальніше, чому тріскаються п’яти і що в такому випадку робити.
Чим небезпечні тріщини на п’ятах
Більшість людей впевнені, що дана проблема є виключно естетичною, проте насправді вона може призвести до серйозних наслідків. Так, наприклад, в утворені тріщинами рани можуть проникнути хвороботворні бактерії, які обов’язково дадуть про себе знати. Крім того, через це стає боляче ходити і неможливо носити певні моделі взуття.
Через що вони виникають
Причини бувають зовнішніми і внутрішніми. До зовнішніх відносяться:
- Взуття. Це може бути тривале носіння неякісних черевик або туфель зі шкірозамінника, гумових кед. Постійна ходьба на каблуках або у взутті на плоскій підошві. Навіть літні шльопанці і сланці можуть негативно позначитися на п’ятах, оскільки при ходьбі вони стукаються об підошву ніг, таким чином пошкоджуючи її. З босоніжками теж слід бути обережніше. Вони хоч і не шльопають, але не захищають шкіру від пилу, бруду і сонячних променів. Звичайно, відмовлятися від літнього взуття назовсім не потрібно, просто знайте їй міру в теплі пори року.
- Синтетичні шкарпетки, гольфи і колготи. Шкіра в них погано дихає, від чого порушується процес кровообігу і вона пересихає.
- Неправильно підібрані доглядові засоби.
Внутрішні чинники безпосередньо пов’язані зі здоров’ям. Ось про що йде мова:
- Авітаміноз. Як не дивно, але іноді причиною виникнення тріщин на ногах стає банальний брак вітамінів.
- Збої в роботі щитовидної залози і в органах травної системи. Все це миттєво позначається на стані шкіри, включаючи і стопи.
- Різні шкірні захворювання і грибкові інфекції.
- Цукровий діабет. Підвищений рівень глюкози в крові здатний порушувати функціонування потових залоз, що пов’язано з водним балансом.
- Ожиріння. Зайва вага істотно збільшує навантаження на ноги.
Звичайно, встановлювати точну причину повинен лікар, але пацієнт і сам здатний вирішити проблему, якщо мова йде про зовнішні чинники.
Позбавляємося від тріщин в домашніх умовах
Ефективними будуть компреси і маски з таких натуральних засобів:
- Мед. Він надає антибактеріальний ефект і відмінно бореться з тріщинами. Нанесіть його на чисту шкіру, м’яко помасажуйте і змийте теплою водою. Можна також залишати його на стопах на 15-20 хвилин в якості маски. Чим частіше ви будете робити процедури з медом, тим краще.
- Масло ши. Воно багате антиоксидантами, жирними кислотами, вітамінами A і E. Все це в комплексі прискорює загоєння тріщин. Щодня перед сном змащуйте ноги маслом, почекайте, поки воно злегка вбереться і надіньте зверху бавовняні шкарпетки, залишаючи засіб на всю ніч. Якщо хочете скоротити час, тоді змочіть в маслі марлю, прикладіть її до ступень на півгодини, а потім протріть їх вологою серветкою.
- Кокосове і масло обліпихи. Крім протимікробних і болезаспокійливих властивостей, ці засоби також сприяють збереженню вологи. Застосовуйте їх так само, як і масло ши.
- Банан. Пюре з цього фрукта має антигрибкову дію, пом’якшує і живить шкіру. Близько двох-трьох разів на тиждень до того, як зберетеся лягати спати, просто наносьте пюре на п’яти хвилин на 20.
- Прополіс. У цій біологічно активній речовині містяться корисні амінокислоти і вітаміни, що стимулюють процеси регенерації. Використовуйте мазь на його основі в такій пропорції — 80 г вазеліну і 20 г прополісу.
Профілактичні заходи
Намагайтеся дотримуватися питного режиму, додайте в раціон овочі, фрукти, зелень і різноманітні цільнозернові крупи. Дбайте про стан стоп, регулярно очищаючи їх скрабом і пемзою, а також не забувайте про зволожуючий крем. Знову-таки, купіть зручне і якісне взуття за розміром, користуйтеся силіконовими устілками.
Що стосується випадків сильно ороговілої шкіри, вирішити таку проблему без розпарювання не вийде. Для цього зробіть собі ванночку, розбавивши в 3-4 літрах теплої води 4 столові ложки харчової соди. Парити ноги потрібно не менше 10 хвилин, після чого за допомогою скребка обережно видаліть грубий шар омертвілого епідермісу. При цьому не можна ні в якому разі зрізати сухі мозолі бритвою або ножицями. Так ви тільки погіршите ситуацію.
Коли без лікаря не обійтися
Якщо вчасно не звернути увагу на проблему, тріщини можуть почервоніти, почати боліти, свербіти і кровоточити. Може бути й таке, що ви ретельно і регулярно доглядаєте за шкірою, а вона все одно тріскається. При грибкових ураженнях для загоєння тріщин робити стандартні маски не можна, оскільки так можна рознести інфекцію.
У всіх цих випадках, включаючи вищезгадані проблеми зі здоров’ям, необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем. За допомогою аналізів він зможе зрозуміти конкретну причину потрісканих п’ят, після чого призначить ті засоби, які не будуть вам протипоказані, чого ви самі зробити не зможете.