Нам говорили триматися подалі від жиру. Це погано, там занадто багато холестерину, це збільшує талію, а жир – це погано, вірно? Але не так швидко.
Справа в тому, що нам це потрібно.
Жир:
- забезпечує енергією;
- зберігає шкіру м’якою;
- доставляє жиророзчинні вітаміни в наш організм;
- захищає нервові тканини;
- жир довше зберігає нас ситими (почуття ситості) і надає текстуру їжі.
Чому ми думали, що жири – це погано
Отже, чому нас вчили уникати жиру, коли це явно необхідно? Все почалося в 1950-х роках зі знаменитого «дослідження семи країн» Ансела Кіза, в якому високе споживання жирів, особливо насичених жирів, вважалося основним фактором серцевих захворювань (багато сперечаються про точність цього дослідження).
У 1956 році Американська кардіологічна асоціація виступила по національному телебаченню і порадила людям скоротити споживання масла, сала, яєць і яловичини. Незабаром після цього засоби масової інформації і харчова промисловість вхопилися за цю історію, і, вуаля, багато людей були переконані, що «знежирений – ось де є користь».
Оскільки жир був видалений з їжі, вчені-дієтологи використовували цукор для поліпшення смаку, і тепер цукор міститься майже у всіх оброблених харчових продуктах. Згодом маркетингові кампанії харчової промисловості змусили нас повірити в те, що знежирене харчування корисно для здоров’я. Але ми мало знали, що заміна жиру на цукор в кінцевому підсумку призведе до збільшення показників ожиріння, діабету та інших хронічних захворювань.
Що потрібно пам’ятати про жирах
Не всі жири однакові.
- Мононенасичені, поліненасичені і омега-3 жири корисні.
- Насичені жири можна їсти в помірних кількостях.
- Трансжири (шукайте слово «гідрогенізовані») не можна їсти, і їх слід уникати – ми знаємо, що вони сприяють розвитку серцевих захворювань і запалень.
Як все це уявити в перспективі?
Як і в усьому іншому в житті, справа в балансі. Уважно ставтеся до того, що ви їсте, і прикладайте свідомі зусилля, щоб включити в свій раціон різноманітні корисні жири (і триматися подалі від трансжирів).