Численні анекдотичні докази того, що волосся посивіло протягом ночі, можливо, нарешті отримали науковий сертифікат справжності. Група дослідників поставила за мету скласти комплексну модель посивіння волосся і виявила, що окремі волоски можуть швидко сивіти в результаті психологічного стресу, а потім повертатися до свого нормального кольорового стану.
Як зазначають автори на початку своєї роботи: «Сивіння волосся – це універсальна ознака старіння, але механізми його недостатньо вивчені, і його оборотність у людини залишається невизначеною». Це природне явище справді, можливо, було не помічено через такі дрібниці. Що може бути більш природним, ніж волосся, що сивіє з віком? Щоб заповнити цю порожнечу, дослідники вирішили розробити кількісний підхід до посивіння волосся, включаючи протеомічні підписи для сивого та пігментованого волосся.
Відповідно до попередніх досліджень, вчені встановили, що посивіння волосся – результат втрати меланоми. Сиві волоски містять на 98% менше меланосом (органели, відповідальні за синтез, зберігання та транспортування меланіну), ніж їхні нормально пігментовані однолітки.
Дослідники проаналізували окремі волоски, взяті у 14 особин різної статі, віку та расового походження. Вони були здивовані, виявивши кілька випадків швидкого посивіння та та зворотнього процесу, і все протягом одного циклу росту волосся, який зазвичай триває 3-5 років. Звороти, здавалося, відбуваються в усіх напрямках: деякі волоски починають пігментуватися, а потім стають білими, деякі починають рости білими, а потім повертаються до пігментованого стану.
Чи стрес грає роль у посивінні
Серед 14 осіб три особи мали кілька двоколірних волосків, зібраних протягом місяця. У кожному випадку волоски розташовувалися в декількох сантиметрах один від одного, проте їхні хронологічні закономірності виявилися разюче подібними; сивіння волосся та його перетворення траплялося приблизно в один і той же час у всіх волосків. Тоді дослідники припустили, що зміна кольору волосся може бути спровокованою різкими змінами в рівнях психологічного стресу.
На жаль, дослідники не мають на увазі, що посивіння волосся можна штучно змінити, знизивши рівень стресу. Згідно з дослідженням, таке спонтанне перевернення може відбутися лише у відносно молодих особин, а точніше – у відносно молодих волосках, оскільки біологічний стан кожного волосся унікальний. Однак механізми, що стоять за цим явищем, потенційно можуть бути використані для повернення волоссю його натурального кольору, навіть у людей старшого віку.