Сало незмінно вважається візитною карткою України і хоча це дуже калорійний продукт, в помірних кількостях він несе організму користь. Про це ми і поговоримо в нашій з сьогоднішньої статті.
Корисний склад
Для початку зазначимо, що справжнє свиняче сало — це підшкірний жир зі шкіркою. Найкорисніше їсти його в солоному вигляді в поєднанні з часником або перцем. Що ж в ньому міститься:
- Вітаміни A, D і E, корисні для гостроти зору, здоров’я кісток і ще вони попереджають передчасне старіння.
- Селен є потужним антиоксидантом, який важливий для нормального метаболізму і зміцнення імунної системи.
- Арахідонова кислота відноситься до незамінних поліненасичених жирних кислот. Вона покращує роботу головного мозку, потрібна для функціонування серцевого м’язу, а також для балансу рівня шкідливого й корисного холестерину в крові.
Крім перерахованого, свиняче сало сприяє виведенню токсинів з організму і очищенню кровоносних судин, однак все це буде працювати за умови вживання не більше 20-30 грам продукту в день. Справа в тому, що в 100 грамах сала від 700 до 900 калорій, тому, перевищуючи денну норму, легко заробити ожиріння, панкреатит і навіть атеросклероз через утворення холестеринових бляшок у кровоносних судинах.
Як правильно їсти сало
Щоб отримані калорії не відклалися на боках, їжте продукт в першій половині дня. Дуже смачними будуть тонко нарізані скибочки з чорним хлібом і помідором. Можна брати і підсушені сухарики або цільнозернові хлібці. Не забувайте про часник, хрін, перець або гірчицю, які в поєднанні з салом сприяють швидкому засвоєнню жирів і активізують захисну функцію імунітету.
Ще можна робити смалець в якості намазки на хліб, але з ним варто бути обережніше, адже, спробувавши такий бутерброд, зупинитися буде складно.
Як його вибрати
Звичайно ж, користь можна отримати тільки з якісним продуктом. Купувати його потрібно на ринку, навчившись перед цим розрізняти сало від шкідливого для здоров’я внутрішнього жиру. Консистенція хорошого сала щільна і однорідна, якщо ж на ньому звисає рихлий жир, значить його краще не брати.
Колір повинен бути білим з легкою розовинкою, а ось білий, сіруватий і жовтуватий відтінки говорять про не першу свіжість. Також дивіться на шкірку — вона повинна бути тоненькою і чистою, без щетини, бажано коричневою. Це скаже про те, що тушка оброблялася вогнем з додаванням соломи.
Обов’язково понюхайте сало. У разі неприємного запаху воно, найімовірніше, від хряка і купувати його не варто. Не соромтеся просити продавця відрізати шматочок на пробу, а також майте на увазі, що в м’ясному прошарку можуть жити кишкові паразити, тому краще брати чисте сало без нього.