Цибулю додають у неймовірно велику кількість страв, адже часто ця культура є основою приготування тих чи інших частувань. Від того, як вирощена цибуля, залежить те, наскільки добрим виявиться приготований смаколик. Багато городників вирощують культуру на власному городі та часто стикаються з проблемою, коли цибуля жовкне. Розповідаємо, чому так стається та як цього уникнути.
Чому жовкне цибуля
Процес вирощування смачної та якісної цибулі важко назвати особливо важким, втім для досягнення позитивних результатів, потрібно знати деякі хитрощі. Так, наприклад, експерти рекомендують вчасно збирати врожай, аби плоди зберігались довго. Крім того, перший тиждень після збору врожаю цибулю важливо зберігати у добре провітрюваному місці, а тільки через 7 днів переносити у місце постійного зберігання.
Втім, до збирання врожаю навіть бувалі городники часто стикаються з проблемою пожовклої цибулі. Серед причин, чому так стається, експерти виділяють три основні:
- Неправильний процес поливання;
- Нестача азоту;
- Шкідники та хвороби.
Основні помилки у догляді за цибулею
Часто цибуля жовкне через неправильно організований процес поливання. У літню спеку культура потребує великої кількості рідини, тому у червні її потрібно поливати щонайменше двічі або тричі на тиждень. Вже з липня поливати цибулю потрібно рідше – щонайменше раз на тиждень. Поливання звичайною водою потрібно проводити, поки пір’я не пожовтіє. Температура рідини, яку ви використовуєте для поливання, повинна бути температурою не менш ніж 20 градусів.
Пожовкнути цибуля може і через нестачу такого корисного елементу, як азот. До його натуральних джерел належить, зокрема, зелене добриво зі скошеної трави. Зауважте, що на стан цибулі негативно впливають шкідники та різні захворювання. Важливо обробляти культуру від комах та інфекцій спеціальними біопрепаратами.