За коротке літо наїстись помідорами неможливо. В’ялені або консервовані плоди, а також ті, що ми купили у магазині, ніколи не зрівняються зі своїми, домашніми. Навіть якщо у вас немає спеціального сховища, в якому створені всі необхідні умови для правильного зберігання томатів, у квартирі або будинку можливо заготувати невелику кількість плодів, які ви куштуватимете до самого Нового року та навіть пізніше. Розповідаємо про основні поради знавців.
Як зберігати помідори вдома
Для початку потрібно розібратись із сортами та гібридами, які найкраще підходять для зберігання. Загалом, науковці вигадали чимало видів помідорів, які створені для довгого “сховку”. Ба більше, томати таких сортів не можна куштувати раніше як через 30-40 днів після збору. Річ не у токсичних речовинах, які зникають за цей період, а в тому, що у цей час вони просто не дозріли, тому будуть несмачними. За бажання, ви також можете обрати помідори, які в народі називають “сливками”. Під час тривалого зберігання їхні хвостики можуть в’янути, але достатньо відрізати їх – і помідор здивує вас приємним смаком.
Наступний крок – правильно зібрати та відсортувати помідори. Довго зберігатись можуть лише ті помідори, які на своїй поверхні не мають пошкоджень і явних ознак гниття. Найкраща температура, при якій томати зривають з кущів для тривалого зберігання – 11 °С. Якщо вона буде нижчою, плоди почнуть гнити, а тому до Нового року та навіть довше точно не доживуть.
Ось ми і дійшли до основного секрету – як розкласти помідори для тривалого зберігання. Плоди викладають у низькі ящики одним шаром хвостиками донизу. Боками вони торкатись один одного не повинні. У разі нестачі місця або великої кількості помідорів їх можна зберігати рядами. Але тоді кожен томат доведеться загорнути в папір і періодично перебирати. І молочні, і бурі томати зберігають за вологості 85%. Температурний режим вільніший – від 2 до 10 °С. Але треба враховувати, що вже при 12 °С тривалість зберігання різко погіршується.