Що ж потрібно знати, щоб отримати її багатий врожай?
Середньо та пізньостиглі сорти не підходять для вирощування у квартирі. Тому обирайте ранньостиглі – глорія, айстра, ранкова свіжість та таке інше.
Після того, як ви визначитися з сортом, оберіть контейнер для вирощування глибиною не менше 20 см. Знезаразьте його розчином марганцівки та прослідкуйте, щоб у ньому були дренажні отвори.
Попіклуйтеся про належний ґрунт: торф 2 частки, річковий пісок, земля, компост – по 1 частки кожного. Крім того, знадобиться шар дренажу приблизно 2 см.
Тепер підготуйте насіння. Для цього загорніть його у марлю та проростіть у теплі, а потім просушіть.
Далі у ґрунтосуміші роблять канавки глибиною 1 см, розкладають у них насіння, присипають землею та обприскують з пульверизатора водою.
Після появи пагонів рослини проріджують, залишаючи між ними відстань 4 см. Температура при вирощуванні потрібна бути від 12 до 15 градусів. Подбайте про додаткове освітлення протягом 8 годин на добу та регулярний полив, але не допускайте перезволоження.
Коли петрушка виросте на 12 см, то вона вважається дорослою і треба її зрізати.
Можна виростити зелень й з кореня. Його або викопують у себе на городі, або купують в магазині. Пам’ятаємо, що чим більше довжина кореню, тим більше з нього вийде пагонів.
Ґрунт перед посадкою радять удобрити фосфорним добривом та вапном. Корінь вкладають у підготовлену ямку так, щоб на поверхні залишилися верхівкові бруньки. Після посадки контейнер з коренем прибирають у темне місце та регулярно поливають до появи перших пагонів, а тоді рослини виносять на підвіконня. Через 3-4 тижні очікуйте врожай. Оскільки коріння швидко виснажуються, їх потрібно регулярно міняти та оновлювати.