Сидерати, або як їх ще називають зелене добриво, – це особливі трави, які на певній стадії розвитку скошуються та зашпаровуються в землю для покращення структури ґрунту та підвищення родючості.
Основна ідея використання сидератів полягає в тому, щоб замінити або доповнити хімічні добрива та пестициди природними методами. Сидерати вирощуються зазвичай на невеликих ділянках ґрунту, які вже не використовуються для основних культур, або в проміжках між ними.
Вирощуванням того чи іншого виду сидератів можна досягти таких позитивних ефектів, як пригнічення бур’янів. Деякі види зелених добрив розростаються суцільним килимом, витісняючи і не даючи розростатися при цьому багаторічним бур’янам.
Сидерати відмінно збагачують землю азотом, фосфором і калієм. На місці, де росли зелені добрива, грунт стає більш пухким і краще пропускає повітря і вологу.
Крім того, більшість сидератів містять фітонциди і алкалоїди, які знезаражують грунт і відлякують шкідників.
Різні види сидератів мають свої особливості та переваги, і вибір конкретного виду залежить від потреб поля, ґрунту та особливостей кліматичних умов.
Сидерати можна сіяти протягом усього теплого сезону – починати можна, як тільки зійде сніг і продовжувати аж до вересня. Навесні до висадки овочевих культур, зелені добрива допомагають у боротьбі зі збудниками хвороб та шкідниками.
Влітку їх сіють для боротьби з багаторічними бур’янами і з метою удобрення ґрунту. Восени сидерати не дають промерзати землі.
Запахують в землю зелене добриво неглибоко на 10-15 сантиметрів. Якщо бадилля виявиться глибше, то почне гнити і ніякої користі не принесе.
Для посіву фацелію змішують з піском, рівномірно розподіляють на поверхні ґрунту і за допомогою граблів зашпаровують на глибину не більше двох сантиметрів.
Скошують цю культуру перед початком цвітіння. В цей момент зелень найбільш ніжна. За вмістом поживних речовин перепріла фацелія практично рівнозначна навозу, тому добре її садити на виснажених ґрунтах. Також вона нейтралізує кислотність ґрунту, знищують збудників фітофтори і пригнічує багаторічні бур’яни.
Ще один відмінний сидерат – це біла гірчиця. Вона не тільки відмінно удобрює грунт, а й відлякує частину шкідливих комах.
Сходить гірчиця дуже швидко – вже через 23 дні, а через два тижні розростається килимом. не даючи пробиватися бур’янам.
На ділянках, де регулярно сіять гірчицю, практично повністю зникають дротяник і слимаки, зменшується поширеність фітофтори і рідше зустрічаються кореневі гнилі.
Найбільш поширений спосіб посіву – на глибину не більше одного сантиметра.