Огірки потребують оптимального рівня поживних речовин для здорового росту та формування плодів. Добре збалансоване добриво забезпечує рослини всіма необхідними макро- та мікроелементами, необхідними для їхнього розвитку.
Сьогодні ми розповімо про секретний спосіб підгодівлі огірків, який використовували наші бабусі для того, щоб огірки не жовтіли і давали якнайбільше врожаю.
Головне правильно приготувати цей диво-розчин і використовувати його раз на тиждень-два і чергувати з азотистими добривами. Це потрібно для того, щоб вони теж працювали і засвоювалися самим рослини.
Отже, нам знадобиться 1 склянка деревної золи, яку ми висипаємо у відро. І додаємо туди ж 1 склянку оцту 9%го.
Справа в тому, що зола містить у собі карбонат калію, кальцію та дуже багато речовин, які не розчиняються у воді.
І для того, щоб у нас став розчинний кальцій калій ми додаємо оцет. Вступаючи реакцію з карбонатами він перетворює їх на ацетат.
В свою чергу ацетат – це вже вже водорозчинний елемент і таким чином рослина може “харчуватися”.
Якщо ви просто насиплете золу, то вона буде діяти десь в кінцю сезону, бо буде звільняти ось цей кальцій, калій, фосфор, які міститься в золі.
Не бійтеся, що підвищиться кислотність грунту. Насправді змішуючи золу і оцет ми отримуємо нейтральне середовище, тому ніякого закислення та залужування у нас не буде.
У відро додаємо 10 літрів води, все добре перемішуємо і поливаємо нашу рослину. Під кущик достатньо однієї склянки розчину.
Завдяки цьому підживленню огірки отримують багато калію, фосфору, кальцію. В результаті огірки мають потужну кореневу систему, зав’язі та в результаті й врожай.