Загальні правила
Основні вимоги до сусідства для картоплі звучать так:
Її не можна садити поруч із томатами, баклажанами або перцем. Гарбузові рослини теж небажані, хоч і допустимі. Небажані культури, які затінюватимуть грядки або витягуватимуть надто багато води. У міжряддях картоплі можна посіяти квіти-однолітки, які відлякують шкідників.
Хороші сусіди для картоплі
Непоганим сусідом для картопляних грядок є:
- всі види капусти (від білокачанної до пекінської);
- редька;
- дайкон;
- редис;
- рукола.
Окремо треба сказати про гірчицю. Вона хороший сидерат, але її треба скошувати до того, як вона зрівняється висотою з бадиллям картоплі. Якщо вона встигне зацвісти і дати насіння, то з сидерату перетвориться на бур’ян. Хорошими сусідами будуть і бобові культури, проте тут слід враховувати таке:
- квасолю можна садити по краю та в міжряддях;
- горох дозріває раніше – і якраз у період обробки від колорадського жука, через що він стане непридатним для харчування;
- боби або квасолю можна садити тільки по краю – вони тягнуть із ґрунту занадто багато поживних речовин, картопля не вродить.
Зрештою, цибуля та часник — просто ідеальні сусіди для картоплі. Вони не тільки не заважають урожаю, але заразом ще й відлякують запахом шкідників.
Захисний квітковий бар’єр
У міжряддях можна сіяти квіти, запах яких не подобається комахам-шкідникам. Ось лише деякі комбінації, які можна використовувати: Календула – проти колорадського жука. Не надто надійно, але жуків поменшає. Крім того, календулу восени можна закласти в ґрунт, і вона як сидерат збагатить ґрунт.
Крім квітів, гарні пряні трави. Коріандр і чебрець дуже не подобаються жукам. Категорично не можна садити поряд з картоплею – це селеру і петрушку. Вони конкуруватимуть із бульбами. Також відлякує шкідників хрін. Але його садити можна лише по краю грядок. Справа в тому, що він схильний розростатися кореневищами і вивести його потім з грядки дуже важко.