Тонкість №1. Капусті потрібна прохолода
У розсади капусти інший температурний режим: не такий, як у томату чи перцю. Оптимальна t вирощування капусти низька, це холодостійка рослина: від +13…+16°С до +16…+18°С. Вдень, вночі близько +6…+10°С. Температури вище +22…+25°С вже стресова. І нехай для проростання потрібні +18…+23°С: після сходів для неї це “спека”.
Підвищені t веде до порушення закладки головок, надалі порушують їхнє формування, зав’язування. Головки зав’язуються пізніше, дрібні, пухкі, повільно визрівають. На перший погляд, температура не дозволена низька для розсади, як і різниця денних та нічних t, але для білокачанної це найкращий режим.
Якщо ж t вище, капуста витягується, переростає. У результаті стебла стоншуються, рослини нахиляються, в’януть. Що робити? Намагатися підтримувати ідеальну температуру: вирощувати у прохолоді. Для запобігання витягуванню після сходів знизити t до +8…+10 і до +12°С на кілька днів. Температуру на 5 градусів у середньому знижують для розсади всіх овочевих культур, але для капусти це особливо важливо.
Тонкість №2. Капусті потрібно багато світла
І більш тривалий час освітлення. Це культура довгого світлового дня та потребує більш інтенсивного освітлення. Тому і не вдається часто в домашніх умовах розсада: надто спекотно капусті та мало світла. При низькій освітленості, при нестачі синього спектра, ультрафіолету, сіянці витягується. Час освітлення – в перші дні після сходів потрібно освітлювати цілодобово. Потім до 5 днів – до 14-15 годин.
Тонкість №3. Про пікіровку
Капусту не завжди пікірують, не часто. Особливим стресом пікіровка для капусти не є, але все ж таки зростання вона призупинить. Пікірують у фазі початку розгортання першого справжнього листя. І раннє пікірування – краще. Капуста не встигне витягнутися, і стрес для неї буде менш відчутним: листовий апарат не потребує високого споживання вологи та живлення. Втім, найчастіше вирощують без пікірування, в індивідуальній об’ємній тарі.
Тонкість №4. Про полив
Капуста вологолюбна: для проростання насіння вбирає об’єм води, який можна порівняти з половиною власної маси. Насіння висаджують у дуже добре зволожений ґрунт. Важливо контролювати ступінь зволоження ґрунтосуміші до сходів, але не поливати, а обприскувати ґрунт. І накривати тару плівкою. У перші дні поливають лише за потреби, при пересиханні ґрунту – перезволоження в цей період загрожує чорною ніжкою капусти. І після пікірування теж.
Далі потрібен достатній полив, але без застоювання води – капуста схильна до кореневих гнилій. А щоб виключити чорну ніжку – ґрунтосуміш посипають піском. Стебла не стикаються з ґрунтом, пісок вбирає надлишок вологи. І вважається, що в ньому бактерії практично не поширюються.