Пріле сіно – це “житло” для найрізноманітніших мікроорганізмів, грибків, бактерій та паличок. Усі вони виділяють різні речовини, такі як амінокислоти, вітаміни і ферменти, які допомагають боротися із хворобами огірків, борошнистою росою, і захищають рослину від вогкості та прохолоди.
Сінні палички виділяють субтилін (натуральний антибіотик). Він пригнічує розвиток грибкових інфекцій у рослини. А ще в такому настої буде утримуватися калій, фосфор, азот та маса інших мікроелементів. У сумі вони дають огіркам збалансоване харчування і допомагають виростити гарний урожай.
Як приготувати настій з прілого сіна:
Беремо 100 грамів сіна та заливаємо одим літром води, або дотримуємося пропорції 1 до 10.
Туд ж додаємо чайну ложку подрібненої крейди. Це необхідно для зниження кислотності грунту.
Такий розчин необхідно прокип’ятити протягом 10 хвилин, злити в чистий посуд та помістити в тепле місце, де температура буде приблизно 25-30 градусів. Сінна паличка при кип’ятінні зберігається у вигляді спори, а більшість мікроорганізмів гинуть. Спори сінної палички в розчині, що зберігається, проростають, і через 2-3 доби на поверхні розчину з’являється плівка із клітин сінної палички.
Цей розчин називають матковою культурою сінної палички, його можна готувати вдома, а потім везти до саду.
У саду готують настій прілого сіна, тільки у більшому обсязі, ніж удома. Пріле сіно заливають гарячою водою, у співвідношенні 1:10 за об’ємом. Коли вода охолоне до 40 градусів, в настій додають крейду або вапно з розрахунку 10 ст. ложок на відро настою і виливають у настій маточну культуру.
Настій ставлять у таке місце, куди не потрапляють промені сонця, згубно діючі на сінну паличку. Цей настій краще готувати у широкому посуді, наприклад в тазі для організації більшого дотику поверхні рідини з киснем повітря. При цьому сінної палички утворюється більше.
Її утворюється більше також при температурі 25-29°С, тому потрібно організувати підігрів розчину. Поява плівки сінної палички на поверхні настою через 2-3 дні буде сигналом готовності лікувального та поживного засобу для огіркових рослин.
Профілактичні обприскування рослин влітку проводять з періодичністю 2 тижні, у похмуру погоду, рано вранці чи ввечері, за температури близько 25 градусів. Застосування розчину у спеку і під час дощу може зашкодити рослинам.
Догляд за огірками включає регулярний полив, особливо в спекотні дні, щоб грунт залишався постійно вологим. Важливо також проводити підживлення рослин, використовуючи органічні добрива або спеціальні мінеральні комплекси. Для запобігання хворобам і шкідникам слід регулярно оглядати рослини і вчасно видаляти уражені частини.