Швидше за все, актуальне азотно-фосфорне голодування ґрунту та закислення ґрунту. В цьому випадку рекомендується дуже ефективне підживлення, що складається з крейди та трав’яного настою.
Капуста на дух не переносить закислену землю – на ній вона погано росте та не формує зав’язі. Крейда ж є натуральним та м’яким розкислювачем, який активізує зростання капусти і ви просто не впізнаєте свої рослини буквально через 2-3 дні після внесення підживлення.
У складі крейди містяться карбонати кальцію, кремнію та магнію, тому він ефективно розпушує грунт, покращує її вологонепроникність та розкислює.
Буквально відразу після внесення такого добрива, крейда вступає в реакцію з кислотами у ґрунті, миттєво знижуючи pH до нормального значення.
Потім крейда залишається в ґрунті у пасивному стані, і як тільки кислотність піднімається, крейда знову активізує свою дію.
Таке добриво можна використовувати цілий рік, як до висадки розсади, так і під час визрівання плодів.
Але потрібно правильно підбирати дозування, оскільки у складі крейди є кальцій, який погано вимивається водою, а його надлишок може пригнічувати коріння рослини.
Якщо вносити крейду планово за графіком, дачники рекомендують навесні розсипати крейду ще по снігу, а потім внести за 2 тижні до висаджування розсади.
Влітку необхідно зробити добриво з крейдою в період наливання капустяної головки, а восени розсипати ще трохи перед перекопуванням.
Обов’язково перед підживленням таким добривом необхідно зволожити ґрунт.
Для приготування простого розчину знадобиться тільки вода та крейда – дві столові ложки на 5 літрів води, і таким розчином поливають землю біля капусти 2-3 рази. Між процедурами необхідно витримати паузу за один тиждень.