Якщо не прищипнути верхівку, кущ буде рости далі. Він витрачатиме сили на нові зав’язі, які все одно не встигнуть вирости до холодів. Через це помідори ростуть повільніше і частіше хворіють.
Навіщо ж ми це робимо? По-перше, щоб отримати більше і кращих плодів, а по-друге, щоб скоротити терміни дозрівання.
Це особливо важливо для високорослих сортів томатів, які ростуть протягом усього вегетаційного періоду. Їх верхівка постійно обростає новими листочками і зав’язями, через що поживні речовини переходять до нових зав’язей, а не до існуючих плодів. Таким чином, рослина намагається направити всі сили на дозрівання нових зав’язей, що шкодить загальному врожаю.
Для зміцнення кореневої системи та дозрівання хороших плодів верхівку побігу необхідно видалити. Інакше це призведе до розвитку великої кількості дрібних та недозрілих помідорів. Основна мета прищипування полягає в тому, щоб загальмувати ріст рослини та дати можливість наливатися плодам. Тому відповідь на питання, чи потрібно прищипувати томати, однозначно – так. Ця процедура буде корисною, особливо для високорослих сортів помідорів.
Видалення точки росту при вирощуванні томатів у відкритому ґрунті проводиться наприкінці серпня, приблизно за місяць до повного дозрівання плодів. При вирощуванні в тепличних умовах тривалість вегетаційного періоду продовжується, тому терміни прищипування можуть варіюватися залежно від регіону. Якщо плодоношення культури завершується в листопаді, прищипування проводять у вересні. Але це необхідно лише для високорослих сортів, які постійно обростають новими пасинками та листочками.
Точки росту рослин прищипують, залишаючи по два-три листки вище останнього суцвіття з зав’язаними плодами. Видаляють також усі квіткові бутони, що залишилися до цього моменту, оскільки вони не встигнуть дати повноцінні плоди та визріти. Одночасно з прищипуванням необхідно видалити все суцвіття у фазі бутонізації або відразу після цвітіння, оскільки з них плодів ми вже не отримаємо.
Особливо при ранній осені після прищипування у високорослих помідорів прокидаються пасинки. Вони з’являються не тільки у верхній частині куща, але й внизу та по боках. Тому необхідно регулярно проводити огляд рослин і видаляти всі пасинки, щоб запобігти визріванню кистей.
Як бачите, немає нічого складного в прищипуванні помідорів у відкритому ґрунті або теплиці. Основна різниця лише в періоді прищипування томатів. Але не забувайте після прищипування оглядати кущі та звільняти їх від пасинків, інакше ви не досягнете поставленої мети.