Зазвичай термін дозрівання плодів залежить від багатьох чинників: погодних умов сезону, рівня освітлення, віку дерева тощо. Експерти відзначають, що погодні умови значно впливають на якість плодів. Зокрема, часті дощі та прохолодна погода можуть призвести до водянистих фруктів з меншою концентрацією цукру та вітамінів. У випадку холодного літа варто очікувати, що плоди будуть дозрівати довше або ж взагалі залишаться недозрілими.
Існують різні способи, котрі допомагають з легкістю визначити, що груші та яблука вже дозріли. Наприклад, легкість відриву є важливим показником зрілості плоду. Він має відриватися без особливих зусиль і одним плавним рухом. У тому випадку, коли груша або яблуко тримаються міцно на гілці, це скоріше за все сигналізує, що врожай ще не готовий до збору.
Один з найпростіших спосіб перевірити зрілість урожаю плодових дерев – скуштувати на смак грушу чи яблуко. Якщо фрукт відповідає характеристикам сорту, то можна розпочинати збір. Однак зверніть увагу, що груші трішки дозрівають під час зберігання. Тому при зборі груш плоди мають бути твердуватими, а не м’якими.
Ще одним важливим індикатором стиглості плодів є зміна забарвлення шкірки. Зазвичай, коли яблука досягають знімальної зрілості, їхній колір поруч з плодоніжкою трішки світлішає. А от шкірка на перезрілій груші стає фіолетового кольору, а її м’якоть стає яскраво жовтою.
Також ознакою того, що врожай груш та яблук можна збирати, є зрілість насіння. Зокрема, коли на розрізі яблука видніється темно-коричневе насіння.
Наступна ознака – м’якість плоду. Щоб це перевірити, варто натиснути на яблуко за допомогою пальця: на стиглому плоді мають залишитися невеличкі вм’ятинки. Якщо при натисканні шкірка тріскається, то плоди перестиглі.
Крім того, щоб визначити, чи готові яблука до збору, скористайтеся простим хімічним тестом. Для цього розріжте плід та крапніть на нього розчин йоду (у співвідношенні 1:15). Якщо м’якоть залишиться білою, це свідчить про повну зрілість яблука. Якщо ж вона потемніє, то урожай ще не готовий до збору.