Здавалось би, ну що корисного може бути у звичайній горіховій шкаралупі? Втім, багато хто просто недооцінює цей поживний матеріал, в якому купа поживних мікроелементів, таких як: кальцій, магній, антиоксиданти.
Для городу — це справжній скарб. Без перебільшень. Структура шкаралупи має особливу цінність завдяки своїй пористості. Ця особливість дозволяє їй ефективно відводити зайву вологу, що особливо важливо для огірків та томатів.
Перед посадкою закопайте лушпиння у лунках на відкритих грядках, у теплицях чи навіть у горщиках для кімнатних рослин. Просто переверніть її отворами вниз і розмістіть на дні заглиблення. Далі засипте все землею. Для розсади це буде надзвичайно корисно, адже розкладаючись, шкаралупа буде слугувати добривом повільної дії, віддаючи свої корисні властивості під час поливу.
Ще можна зробити таку підживку: слід спершу зібрати шкаралупу, а потім спалити в мангалі або у відкритому вогнищі. Так ви отримаєте золу, яка багата на калій, кальцій, цинк, фосфор та інші важливі для рослин елементи. Це можна використовувати як суху підгодівлю або розвести в воді (у пропорції 2 склянки на 10 літрів) для отримання рідкого добрива.
Також досвідчені дачники рекомендують просто перебити лушпайки у кавомолці і присипати зверху рослини під корінь.
Крім того, шкаралупа волоського горіха може стати елементом ландшафтного дизайну. Її великі, привабливі половинки ідеально підходять для створення декоративних доріжок на ділянці. Зробивши прості геометричні візерунки, можна легко і швидко оформити стежки, надаючи саду естетичний вигляд. Щоправда, таке покриття варто поновлювати щороку.