Розглянемо способи утилізації та повторного використання старої мульчі з теплиці.
Компостування старої мульчі
Один із найефективніших способів утилізації старої мульчі – це її компостування. Компостування дозволяє переробити органічні матеріали (а їх восени на дачі завжди в надлишку) і створити компост – просте і ефективне добриво, що містить максимум корисних речовин. Компост покращує структуру ґрунту, роблячи його більш пухким, і підвищує родючість ґрунту.
Перед тим як додавати стару мульчу з теплиці в купу, уважно огляньте її. Якщо мульча містить великі елементи (наприклад, шматки кори чи деревини), їх слід подрібнити. Великі частинки розкладаються довше – а це уповільнює процес дозрівання компосту. Для подрібнення можна використовувати садовий подрібнювач.
Перед додаванням старої мульчі до компосту переконайтеся, що вона не заражена грибками, пліснявою або шкідниками. Мульча з ознаками захворювань не годиться, оскільки вона може заразити весь компост. Її краще спалити чи утилізувати іншим способом.
Залежно від кліматичних умов та матеріалів, процес компостування може тривати від 3 до 12 місяців. Коли компост стане темним, розсипчастим і буде пахнути свіжою землею, він готовий до використання.
Повторне використання старої мульчі в якості…мульчі
Якщо мульча в теплиці не була заражена хворобами або шкідниками, її можна використовувати повторно – для мульчування дерев, чагарників та інших рослин у саду.
Розподіліть стару мульчу навколо дерев і чагарників шаром 5-7 см, уникаючи прямого контакту з кореневою шийкою рослини. Це захистить коріння від заморозків узимку та перегріву влітку, а також забезпечить дерева корисними речовинами.
Крім того, стару мульчу з теплиці можна використовувати для захисту коренів багаторічників від заморозків та придушення росту бур’янів на квіткових клумбах.
Порада:
Мульча, що складається з деревних матеріалів (тріска, кора, тирса), багата вуглецем (це так званий коричневий компонент компосту). Щоб процес розкладання органіки йшов швидше, необхідно врівноважити вуглецеву масу зеленим компонентом, тобто додати в компост джерела азоту: свіжі скошені трави, кухонні відходи, гній або пташиний послід тощо.