Вибір лимона, який буде одночасно соковитим, корисним і без зайвої хімії — завдання не таке просте, як здається на перший погляд. Однак трохи уважності й ви з легкістю відрізните по-справжньому якісний плід від того, що розчарує вас смаком. Перш за все, звертайте увагу на колір, текстуру та аромат цитрусового.
Подивіться на шкірку. Гарний лимон має рівномірне жовте або трохи зеленувате забарвлення. Звісно, відтінки можуть варіюватися, але колір має бути “живим”, природним. Коричневі плями чи темні вкраплення — це тривожний знак, адже такі дефекти часто свідчать про те, що плід підморожували або неправильно зберігали.
Стиглість та соковитість лимона можна відчути на дотик. Візьміть плід в руку, обережно стисніть його пальцями. Якісний — повинен пружинити, але залишатися твердим. Це означає, що він свіжий і має багато соку. Якщо ж після натискання залишається вм’ятина — лимон перезрілий і, на жаль, не підходить для приготування страв. Важливо також відчути вагу плодів: важчий зазвичай має більше соку, адже саме це додає ваги плодам.
Шкірка — ще одна важлива деталь. Товстошкірі цитрусові часто зберігають корисні властивості довше, і саме вони ідеально підходять для зберігання та кулінарних експериментів. Але якщо ви любите робити соки чи фреші, обирайте лимони з тонкою шкіркою. Вони не лише подарують більше соку, а й мають більш ніжний смак.
Останній, але не менш важливий момент — аромат. Свіжий фрукт має виразний цитрусовий запах. Відчутний аромат без домішок хімічних ноток — це вірний знак, що плід якісний. При легкому натисканні на шкірку ви маєте відчути цей приємний аромат. Лимон без запаху або з ледь відчутним ароматом, ймовірно, був оброблений хімікатами або зірваний задовго до свого дозрівання.