Розповідаємо, листя яких дерев не можна, і навпаки – можна використовувати як добрива.
Що використовувати заборонено
Деякі сорти дерев слід виключити з кандидатів на приготування компосту. Це листя, в основному, має високу кислотність, занадто жорстке, довго розкладається або вбирає в себе за сезон стільки токсинів, що стає просто небезпечними для ґрунту. Отже, бережіться листя лаврового дерева, евкаліпта, плюща. Список, звичайно, досить екзотичний, але в південному регіоні зустрічаються всі перелічені види, тому будьте пильні.
Також не варто пускати у справу опале листя з волоського горіха, брусниці, лохини, скумпії. Їх краще висушити і спалити, у вигляді золи вони ефективніші, тому що шкідливі ефірні та дубильні речовини ліквідуються.
До речі, клен, каштан і глід можуть використовуватися в приготуванні компосту, але через свою високу щільність вимагають попередньої підготовки, їх потрібно дрібно порубати.
Чи можна робити компост із листя дуба та волоського горіха
Існує думка, що для компосту не підходить листя дуба і волоського горіха, дерев, що найчастіше зустрічаються на наших ділянках. Начебто вони виділяють згубні речовини для добрива. Насправді жодних токсичних речовин у них не міститься, а от дубильних речовин хоч греблю гати. Саме дубильні речовини уповільнюють процес гниття, а терпкий запах, що виділяється, відлякає комах, безпосередніх учасників процесу. Дубове і горіхове листя перегниває повільно через тепло, що слабо виділяється.
Але це не означає, що це листя взагалі не можна вносити в загальну масу. Якщо внести листя дуба та горіха як додатковий елемент, можна отримати більш високу якість добрива. Невелика кількість тих неприємних запахів відлякають непотрібних комах. Крім того, в цьому листі містяться рідкісні речовини, яких немає в інших видах листя.
Корисна сировина
Листя, які вважаються корисними для приготування компосту, визначають за рівнем кислотності та високою швидкістю розкладання. Немає причин побоюватися наявності целюлози на листі, оскільки саме вона перешкоджає процесу розкладання. Якщо на вашій ділянці або найближчому лісовому масиві ростуть ці дерева, постарайтеся заготовити якомога більше сировини для приготування компосту. Дерева: вишня, каштан, ясен, ліщина, тополя, верба, в’яз.