Навіть городник-початківець знає, що рослини не люблять холод. Звісно, більшість з них не потребує укриття, бо є однорічними та віддають весь врожай ще до перших заморозків. Але деякі культури родять протягом декількох років. А ще ж є квіти, яким також потрібно укриття.
Найкращим рішенням у всіх випадках є мульчування. Ймовірно, ви добре знайомі з ним та неодноразово застосовували на городі влітку. Але перед зимою воно не менш, а подекуди й більш доречне. Але ому воно таке ефективне? Нумо розбиратися.
Згадайте, як ви спите. Вважайте ліжко ґрунтом, а себе — рослиною. Як ви зберігаєте тепло? Вриваючись ковдрою. Мульча й виступає своєрідною ковдрою для рослин. Якщо точніше, то для їхньої кореневої системи. Бо саме її пошкодження може призвести до гибелі рослини.
Аналогічно ковдрам, мульчування можна робити з різних матеріалів. Радимо опиратися на потреби конкретної рослини. Наприклад, хвойний опад, який ви можете набрати у лісі, дуже добре зберігає тепло та вологу, а також поступово розкислює ґрунт та виступає природним антисептиком. А ще хвойний аромат може відлякувати деяких шкідників.
Також мульчею можуть виступати солома та сіно, опале листя чи скошена трава. Навіть з тирсою, яка залишилася після роботи з деревиною, можна зробити мульчування рослин. А більшого ефекту можна досягнути, якщо додатково накривати мульчу сіткою. Це дозволить утримати мульчу на місці під час сильних вітрів протягом усієї зими.
Важливо, щоб шар накриття був достатньо товстим — щонайменше 5-10 см, інакше тепло буде втрачатися. Але в теплицях можна обійтися звичайним агроволокном чи плівкою. Всі описані методи також дозволяють ефективніше зберігати вологу та захищають від бур’янів.