Буде “потужною” як баобаб: агрономи із 40-річним стажем розповіли, чим потрібно підгодовувати товстянку

Багатьом любителям кімнатних рослин товстянка відома під назвою "грошове дерево". Її листя нагадує маленькі монети. Існує повір'я, що ця рослина здатна притягувати в дім фінансову удачу та добробут.

Хоча товстянка вважається досить невибагливою рослиною, іноді вона потребує особливого догляду. У цій статті досвідчені квітникарі поділилися, чим найкраще удобрювати товстянку для появи нового листя та бутонів.

Коротка характеристика та особливості догляду

Товстянка належить до екологічної групи сукулентів (лат. Succulentus – “соковитий”). Це рослини жарких, посушливих зон, що накопичують вологу в листках і стеблах. Їх поділяють на:

  • листкові сукуленти, до яких належить товстянка, а також очиток, молодило, алое, агава;
  • стеблові сукуленти (кактуси, молочаї) – у кактусів і деяких видів молочайних листкові пластинки з метою зменшення випаровування скоротилися, перетворившись на колючки.

Як зазначається, красула цвіте дрібними білими або блідо-рожевими квітками, зібраними у щитовидні суцвіття.

Батьківщина грошового дерева – спекотна Африка, тож воно краще ростиме на сонячних вікнах, які виходять на південну або південно-східну сторону.

Почала регулярно підживлювати грошове дерево цим відваром – і нове листя та бутони з'являються миттєво
Почала регулярно підживлювати грошове дерево цим відваром – і нове листя та бутони з’являються миттєво

Рослина, звикла до нестачі води, і в домашніх умовах не надто вимоглива до поливу. Надмірна волога призводить до загнивання коренів. Полив майже виключають під час спокою товстянки – з листопада до середини березня. У цей же час рекомендується знизити температуру повітря до 13℃. Такі умови сприятимуть цвітінню.

Чим підживити товстянку

Відмінним засобом підживлення для “грошового дерева” є різні відвари овочів. Експерти зазначили, що картопляний або буряковий відвар стане ідеальним вибором. Ці відвари містять необхідні для рослини речовини, такі як крохмаль, магній, калій і фосфор.

Достатньо залишити відвар після варіння овочів, дати йому охолонути і полити рослину під корінь. Перевага такого підживлення полягає в тому, що використовувати його можна будь-якої пори року без строгих обмежень щодо частоти застосування.

Популярне

Подібні новини