Осіннє листя — це не тільки органіка, яка створює родючий шар ґрунту, але й їжа для дощових черв’яків. Зазвичай черв’яки захоплюють листок із поверхні, забирають його до себе в притулок і там з’їдають. Так листок очищається від патогенів, проходить процес ферментації та перетворюється на натуральне, дуже корисне добриво для ґрунту.
Що найважливіше, всі ці корисні речовини залишаються у верхніх шарах ґрунту в хелатній формі. Тому не поспішайте прибирати листя зі своєї ділянки. Нехай черв’яки перероблять його в біогумус.
Коли ж температура повітря почне наближатися до нуля, і всі комахи та організми припинять свою активність, можна виходити з граблями та прибирати територію.
Якщо у вас є садовий подрібнювач, зібране листя можна пропустити через нього разом із сучками, гілками, сухою травою та іншою органікою. Пропускаємо всю масу через подрібнювач двічі, після чого відправляємо її в компостну купу. Після подрібнення компост визріватиме максимально швидко, і вже до весни ви зможете отримати пухкий, розсипчастий і дуже поживний перегній.
У такому перегної буде міститися калій, кальцій, фосфор, азот та десятки інших корисних мікроелементів. Якщо подрібнювача немає, можна закласти листя в компост у первісному вигляді. Краще укладати його шарами разом з іншою органікою та ґрунтом. Наприклад, спочатку 10 сантиметрів листя, потім шматочки трави та коріння, зверху шар ґрунту і знову листя. Далі можна додати шар міток, дерен, і знову чергувати землю та листя.
Такий “пиріг” через 2-3 сезони перетвориться на чудовий перегній. А якщо добре полити компостну купу біологічними препаратами, такими як Фітоспорин, Триходермін або Байкал-ЕМ1, процес переробки піде значно швидше, і у вас з’явиться можливість використовувати готовий компост уже наступного сезону.