Картопля значно виснажує ґрунт, і досвідчені дачники завжди висаджують після її збирання сидерати. Ці рослини допомагають знизити стомлюваність ґрунту, наситити його корисними речовинами й розпушити.
Якщо ви ніколи цього не робили, то даремно. У цій статті ми розповімо, чому важливо саджати сидерати й який із них найкраще підходить для вирощування після картоплі.
Сидерати, розкладаючись у верхніх шарах ґрунту протягом весни та зими, насичують землю калієм, азотом і фосфором. Проте дуже важливо вчасно скосити зелену масу, щоб вона встигла розкластися й не почала гнити.
Серед усіх сидератів після картоплі найкраще себе показує біла гірчиця. Вона збагачує ґрунт усіма необхідними мікроелементами, підвищує врожайність на 50% і дозволяє уникнути використання добрив.
Розгалужена коренева система гірчиці сприяє розпушуванню ґрунту, покращуючи доступ вологи й кисню. Збагачення ґрунту починається вже через місяць після висівання гірчиці й триває всю осінь і зиму. Гірчиця також витісняє бур’яни, що значно полегшує роботу дачникам. Крім того, ефірні олії у складі гірчиці відлякують колорадського жука, дротяника та захищають від фітофтори, гнилі та інших хвороб.
Висівати білу гірчицю можна відразу після збирання врожаю картоплі, а також протягом серпня й вересня. Спочатку потрібно вирівняти ґрунт граблями, розсипати насіння гірчиці, присипати його землею або перегноєм, а потім добре полити для прискорення росту культури. За кілька тижнів до настання холодів необхідно перекопати ділянку разом із зеленою масою. Протягом зими зелень перегниє, і ґрунт отримає велику кількість поживних речовин.