Вирощуйте смарагдову селеру просто на підвіконні. І знаєте, вона не лише прикрашає оселю, а й додає аромату зимовим стравам!
Погодьтесь, селера – чудова рослина для домашнього вирощування. Її яскраве зелене листя освіжить ваш інтер’єр, а зрізаючи щодня ароматну зелень, ви дійсно отримаєте задоволення від приготування страв на кухні.
У зимовий період є кілька способів вирощування селери вдома.
Вирощування з коренеплоду
Це найпопулярніший і найменш трудомісткий спосіб. Усе, що вам потрібно, це спочатку обрати великий коренеплід з міцною серцевиною, а потім обрізати верхню частину кореня на 2–3 см, після чого помістити цей “чубчик” у невелику баночку із водою так, щоб лише нижня його частина була занурена. Тепер поставте на сонячне підвіконня. Не забувайте змінювати воду кожні 2–3 дні, щоб запобігти загниванню. І вже через тиждень-два ви побачите, як із серцевини починає з’являтися молода зелень.
Висаджування у ґрунт із живців або насіння
Якщо ви хочете отримати більш пишну рослину, спробуйте посадити селеру в горщик із землею.
Перший варіант. Замочіть насіння на кілька годин у теплій воді, щоб прискорити проростання. Висійте його у пухкий ґрунт, злегка присипавши землею. Поливайте помірно, а горщик накрийте плівкою для створення парникового ефекту. Перші сходи з’являться через 2–3 тижні.
Другий варіант. Залиште після приготування страв кілька ніжок завдовжки 10–15 см, а тоді висадіть їх у вологий ґрунт, залишивши верхню частину над поверхнею. Уже за кілька днів вони почнуть відрощувати корінці.
Ну і, звісно, щоб селера радувала своїм виглядом і смаком, варто забезпечити їй правильний догляд. Майте на увазі, вона потребує 6–8 годин сонячного світла на день, тому у похмурі дні не нехтуйте фітолампами. Далі, підтримуйте ґрунт помірно вологим, але уникайте застою води. Крім того, раз на місяць додавайте у землю органічне добриво або спеціальні підживки для зелені. І ще, уникайте холодних протягів, бо ідеальна температура для рослини – 18–22°C.