02.05.2025 10:20

Весна — вирішальний час для часнику! 1 розчин — і ви забудете про жовті листки та слабкі цибулини

У цій статті мова піде про підживлення часнику — важливу тему для всіх, хто вирощує цю культуру. Городники часто роблять помилки, які можуть вплинути на врожай.
Автор: Катерина Клименко

Часник буває озимий та ярий. Озимий, зокрема, дуже полюбляє азот, тому азотне підживлення є запорукою великих, здорових цибулин. Водночас, часник може уражатися хворобами та шкідниками. Тому городники радять поєднувати підживлення з профілактикою захворювань і захистом від шкідників.

Пожовтіння нижніх листків у цей період не завжди є ознакою хвороб. Часто це реакція рослини на різкі температурні коливання, коли вдень тепло і сонячно, а вночі — холодно й волого. У таких умовах рекомендується провести комплексну підживку, яка водночас підживить часник і зміцнить його імунітет.

Городники радять приготувати простий розчин, який допоможе і підживити, і захистити рослини. Для цього знадобиться 200 г меленої крейди (кальцію) та 40 мл нашатирного спирту (водного розчину аміаку). Крейда забезпечить рослини кальцієм, який зміцнить тканини, а нашатирний спирт — джерело азоту (до 21% у складі), також він своїм різким запахом відлякує цибулеву муху, яка часто вражає посіви часнику.

У 10 літрів води додають крейду та нашатирний спирт, добре перемішують. Поливати потрібно безпосередньо під корінь, обережно між рядами, щоб розчин потрапив саме до цибулини. Кількість розчину визначають приблизно — усе залежить від структури ґрунту на ділянці.

Експерти розповіли про дієве підживлення для часнику

Після внесення цього підживлення обов’язково потрібно змити залишки розчину з поверхні ґрунту чистою водою. Це дозволить уникнути опіків та забезпечить глибше проникнення добрив до кореневої системи. Через 7–10 днів після першого підживлення городники рекомендують провести повторну підкормку, використовуючи комплексне мінеральне добриво з азотом, фосфором і калієм у кількості близько 60 г на 10 літрів води.

Так само, як і перше підживлення, друге обов’язково супроводжується поливом чистою водою. Крім того, після кожного поливу важливо провести легке розпушування ґрунту. Це покращує доступ повітря до коріння і стимулює ріст рослини.

Також слід пам’ятати, що азот часнику потрібен особливо на початкових етапах росту. У якості альтернативи можна використовувати сульфат амонію (50–60 г на 10 л води). Це добриво містить невелику кількість азоту, що ідеально підходить для молодих і ще слабких рослин.

Якщо ж рослини вже мають ознаки захворювань (сіра гниль, ураження шкідниками), тоді дачники іноді використовують хімічні засоби. Для цього застосовують препарати на основі міді, наприклад, бордоська суміш, оксихом, або засоби з додаванням інсектицидів (наприклад, Карате, Кіномікс). Проте до таких заходів краще вдаватися лише у разі крайньої необхідності.

Загалом, дотримання простих порад щодо підживлення та догляду за часником допоможе отримати здоровий, екологічно чистий і багатий врожай. Городники переконані, що вчасне внесення добрив та правильна агротехніка є ключем до успіху.