Деякі справи, які здаються цілком звичними, у ці дні вважаються небажаними і це не просто забобони, а частина глибокої культурної спадщини.
Що це за дні?
Мова йде про Страсний тиждень – останні дні перед Великоднем, які символізують останні події земного життя Ісуса Христа. Особливо важливими вважаються Страсна середа, четвер, п’ятниця, субота і, власне, Великодня неділя. У народі ці дні оточені безліччю застережень, які століттями передавалися з покоління в покоління.
Що не можна робити в ці дні і чому?

1. Пекти паски – не раніше Чистого четверга
У народній традиції випікання великодніх пасок розпочинається в Чистий четвер. До цього дня – заборонено, бо тісто може “не вдатися”, “не підійти”, а виріб не матиме освяченої сили. Вважалося, що паска, спечена в неправильний день, не захистить оселю й не принесе благословення.
2. Фарбувати яйця – тільки після четверга
Один із головних великодніх символів – крашанка або писанка – теж має свій “час”. Їх фарбують у Чистий четвер, п’ятницю або суботу. Раніше починати – вважалось недоречним, бо “свята ще не прийшли”. Вважалося, що передчасно пофарбовані яйця можуть втратити магічну силу, якою їх наділяли на Великдень.
3. Мити вікна – не пізніше середи
Прибирання перед Великоднем має завершитись до Страсного четверга. У Чистий четвер вже дозволено лише легке “святкове” очищення: духовне та символічне. А ось миття вікон, підлоги, чищення ванни чи глобальне прибирання в п’ятницю або суботу – заборонене. Кажуть, що вода в ці дні “змиває” не бруд, а благословення.
4. Не працювати у Велику п’ятницю
Це – найсумніший день року для християн. У народі вважалося гріхом рубати, шити, прати, варити, шукати розваг. День слід провести у спокої, молитві, тиші. Будь-яка праця в цей день – “у сльозах”, казали старші.
5. Не сваритися та не лаятись
Усі п’ять днів перед Великоднем важливо зберігати мир у родині, не з’ясовувати стосунки, не підвищувати голос, не ображати ближніх. Бо, як казали наші предки, “у святу неділю зустрінеш те, що посієш до неї”.

Що варто робити?
У ці дні варто зосередитись на молитві, благодійності, добрих справах, завершенні приготувань до свята. Саме така підготовка вважається благословенною. І, як стверджують ті, хто дотримується цих традицій – свято минає в спокої, а рік після нього – у злагоді.
Хай би як розвивався світ, але давні традиції продовжують жити. У п’ять “знакових” днів перед Великоднем варто зупинитись, дати собі час для тиші, подумати про головне й не поспішати. Бо справжнє свято – це не тільки чистий дім і спечена паска, а й чисте серце і світла душа.