Одна з найпопулярніших культур, вирощуваних на українських городах, хоч і потребує особливого догляду, зазвичай зростає спокійно та без зайвого клопоту. Втім, чимало городників стикаються з проблемою, коли капуста починає гнити прямо на грядці. За словами експертів, причиною є ураження качанів слизовим бактеріозом. Цей шкідник може вражати культуру під час зберігання або навіть у другій половині вегетації.
Характерними ознаками ураження капусти цим шкідником є поява темних олійних плям на листках капусти. Ці плями поступово розповсюджуються на весь качан і стають темнішими. Тим часом листя починає гнити, а ніжка стає м’якою та з’являється неприємний запах.
Експерти зазначають, що гниє капуста насамперед через неправильний догляд – недотримання сівозміни, загущення посадок, нерегулярний полив рослин, а також відсутність обробок від хвороб і шкідників. Вирішення такої проблеми є цілком легким. Потрібно просто налагодити процес догляду за культурою та впевнитись, що ви виконуєте всі необхідні процедури.
Крім того, після того, як ви виявили пошкоджену капусту, потрібно вжити заходів, аби не залишитись без врожаю зовсім. Для початку повністю викопайте всі качани, на яких можете побачити ознаки ураження слизовим бактеріозом. Після цього ділянку землі, в якій росла хвора капуста потрібно обробити – ґрунт, з якого викопали погану капусту, а також качани біля такого овочу, полийте біофунгіцидом, наприклад, Фітоспорином, Споробактерином або Бінорамом.
Для того, аби попередити появу такого неприємного захворювання, потрібно правильно доглядати за капустою, вчасно її поливати, обробляти від шкідників. Для останнього підійде розчин деревного попелу або тютюнового пилу, змішаного з чорним перцем. Від комах капусту добре захищає мильний розчин. Ба більше, ефективним є настоянка зі стебел цибулі.