Вирощування власного винограду – справа нелегка. Цій рослині потрібно приділяти чимало уваги та знати, як правильно за нею доглядати. Річ у тім, що виноград варто регулярно підрізати для того, щоб він давав якісні плоди та не хворів. Якщо не робити підрізання, то вам навряд чи вдасться отримати смачні плоди.
За літо лоза здатна вирости до 5 метрів у довжину. Рослина вбирає багато поживних речовин, які необхідні для формування безпосередньо винограду. У результаті неправильного догляду та підрізання врожай стає дрібнішим, не таким соковитим і солодким, яким би міг бути. Обрізка садових рослин – завдання непросте. Експерти розповіли, як правильно це зробити.
Експерти з Інстаграм-блогу про садові роботи розповіли про основні правила підрізання винограду. Восени це роблять у два етапи, втім до цього необхідно визначитись, якою буде форма вашої рослини. Вже на початку першого осіннього місяця потрібно провести підготовчі кроки – видалити всі непотрібні прирости, що з’явились нижче першого дроту.
“На тих приростах, що з’явилися на рукавах вище нижнього дроту, проводять чеканку, тобто обрізають 10–15% від усієї довжини приросту. Бічні пагони на приростах укорочують до двох-трьох листочків”, – зазначають експерти у новому дописі про осіннє підрізання винограду.
Другий етап обрізання рослини проводять наприкінці останнього осіннього місяця – листопада. У цей момент потрібно сформувати так звану плодову ланку, яка повинна містити у собі сучок заміщення та плодову стрілку. Починати обрізання потрібно з тих сортів винограду, які є найбільш морозостійкими. Ті, які не терплять холоду, обрізають в останню чергу.
Що стосується обрізання молодого винограду, то у перший рік потрібно залишати 3-4 бруньки на лозі. Далі залишайте по дві бруньки на кожній лозі, а вже на третій і четвертий рік обрізання на винограді потрібно залишати по чотири бруньки.