Огірки користуються особливою популярністю завдяки своєму неперевершеному смаку та користі. Зазвичай цей овоч використовують у салатах і консервації, втім існують любителі незвичайних страв, у складі яких є огірок. Хай там як, але основний секрет смаку будь-якого частування з цим овочем полягає в тому, яким його зібрали з грядки.
Оскільки огірки прийшли до нас із тропічних та субтропічних районів Індії, вони найбільше полюбляють клімат, розповсюджений саме в цьому регіоні. Для того, щоб вирощувати культуру в Україні з доволі неоднорідною температурною та погодною сіткою, потрібно приділяти рослині достатньо уваги. Зокрема, мова йде про вчасне підживлення та підготовку до наступних сезонів.
Огірки найкраще почуваються, коли їх оточує тепло, волога, а ґрунт – насичений корисними мікроелементами та речовинами. Ця культура вважається однією з небагатьох, які у рідному середовищі ростуть прямо у свіжій органіці. Задача городників – створити такі ж комфортні умови т збагатити грядку свіжою органікою.
Досвідчені експерти рекомендують вносити у ґрунт гній великої рогатої худоби. Річ не лише в тому, що він містить неймовірно велику кількість корисних елементів і речовин. Так, за словами дослідників, він перегниває за високих температур, що знищує насіння бур’янів і полегшує роботу, яку вам потрібно було б виконувати навесні та влітку наступного року. Вносити гною потрібно багато – щонайменше 10-15 кілограмів на квадратний метр.
Якщо немає гною, можна заправити грядку рослинною органікою з городу. На ділянку, що вже звільнилась, можете почати складати рослинні залишки, присипати їх землею та поливати.