Серед найбільш ефективних найпоширенішим органічним добривом є гній. За те, що гній краще вносити восени говорить той факт, що добриво, внесене у цю пору під впливом опадів поступово розкладається, а значить рослини також поступово будуть споживати корисні речовини.
Ще одним фактом, який говорить на користь осіннього внесення є те, що на відміну від осіннього, весняний гній потрібно перед внесенням дезінфікувати, а осінній позбавиться інфекцій завдяки низьким температурам взимку.
Як правильно вносити гній восени? Зауважимо на деякі моменти.
Восени гній не можна залишати на поверхні землі. Його необхідно вносити під перекопування. Для цього гній розкидають по всій площі ділянки шаром не менше 20 см, а потім перекопують на глибину багнета лопати. Можна створити спеціальні траншеї, у які закладають гній, а потім його засипають землею.
У парник закладають гній по-іншому: після того, як розклали гній, його вкривають шаром вапна-пушонки приблизно 0,5 кг на 1 кв.м, потім насипають торф чи кладуть тирсу, а вже тоді тільки засипають ґрунтом.
На 1 кв.м рекомендовано вносити від 5 до 8 кг коров’ячого гною, кінського 3- чи 4 кг. Також є різниця скільки гною та компосту вносити під ту чи іншу рослину. Наприклад під картоплю, огірки, капусту та кабачки треба внести 6-8 кг на 1 кв.м, а під часник, цибулю, перець, кавуни та кольорову капусту достатньо 4-6 кг на 1 кв.м
Ще одним важливим моментом є те, що восени вносити гній не потрібно частіше ніж раз на 2-4 роки.