Б’ємось об заклад, що в кожної господині у морозильній камері є спеціальні заготівлі – суміші овочів чи фруктів або навіть готові страви, які можна розігріти та їсти. Втім, зазначають експерти, не всі продукти можна піддавати низьким температурам. У результаті заморожування вони можуть не лише втрачати корисні властивості, але й потім набагато швидше псуватись, втрачати смакові якості та вітаміни у складі. Розповідаємо, які продукти насправді не варто заморожувати.
Які продукти не можна заморожувати
Під час заморожування вода в продуктах перетворюється на кристали, які можуть пошкодити стінки клітин. Негативні наслідки цього процесу стають очевидними, коли деякі продукти розморожуються – замість збереження форми можна отримати неприємне пюре. Хоча іноді здається зручним приготувати багато їжі та заморозити її, цей прийом не завжди відрізняється ефективністю. Зокрема, експерти розповіли, що “молочні” продукти, як от, наприклад, йогурт, сметана, майонез, молоко та м’які сорти сиру, взагалі не варто зберігати у морозильній камері.
Серед готових страв також є перелік “заборонених” до заморожування. Це, наприклад, варені макарони та желе, а також ті страви, в яких є желатин – холодець або заливне. Не можна заморожувати і сухарики, страви та салати з майонезом, молочні або сирні супи. У процесі заморожування такі страви втрачають свій смак і стають “ніякими”, а тому від заморожування немає ніякого сенсу.
Коли риба чи м’ясо правильно розморожені, що рекомендується, до слова, робити у холодильнику, важливо одразу перейти до приготування. Краще не відкладати це на потім, а особливо – не повертати ці продукти назад у морозильник після розморожування, оскільки це може призвести до розмноження шкідливих бактерій, які можуть викликати шкоду для вашого здоров’я.