Звичайний березовий дьоготь добре захищає посіви від цибулевої та морквяної мухи, хоча багатьох відлякує отруйна слава дьогтю, який вважають канцерогеном. Насправді це не так. В глибинках давно використовують дьоготь у суміші з олією для захисту від гнусу, мошки та комарів.
Канцерогеном є креозот. Ця безбарвна і токсична рідина утворюється при згорянні березових дров, вступаючи в реакцію з киснем. Тому не плутайте одне з іншим.
Як вивести морквяну та цибулеву муху з городу
Полив дігтярною водою віджене шкідників від грядок і овочі при цьому не будуть пахнути дьогтем. Достатньо розвести 1 столову ложку засобу в 10 літрах води і полити цим розчином грядки.
Але треба враховувати, що цей засіб має маслянисту консистенцію і погано розчиняється у воді. В результаті може бути так, що вся ложка дьогтю буде плавати на поверхні, а при поливі грядки, як суміш не бовтай, більшість дьогтю виллється з лійки в кінці. Виходить нерівномірно.
Крім того, після дощів дігтярний полив треба оновлювати, а скільки корисна флора ґрунту витримає таких поливів – невідомо. Однак дьоготь справді дуже ефективно відлякує муху. Що ж робити?
Існує альтернативний спосіб, при якому засіб не буде напряму контактувати з рослинами, але захищатиме посіви. Вам знадобляться:
- поролонові губки;
- дерев’яні шпажки або палички для суші;
- дьоготь.
Візьміть звичайну губку для миття посуду, розріжте її на однакові за розміром квадратні шматочки і проштрикніть кожну шпажками. На губку капніть дьогтем і розставте готові “пастки” в землі біля розсади приблизно в метрі один від одного.
Шпажки не обов’язково робити високими, оскільки шкідники саме в землі відкладають яйця. Раз на 2 тижні оновлюйте дігтярні мітки. Треба, щоб над грядкою стояв ледь помітний запах дьогтю.
Цей спосіб гарний тим, що цибулю і моркву можна вирощувати без будь-яких обробок від мухи – вона і так не підлітатиме. Однак майте на увазі, що цей запах дезорієнтує не тільки морквяно-цибулевих шкідників, а й корисних комах-запилювачів, тому поряд з морквою і цибулею краще не саджати культури, які потребують запилення.