Сьогодні чергова добірка хороших, вдалих, популярних та улюблених сортів редиски для швидкого врожаю. Першими ріпками можна поласувати вже наприкінці квітня та на початку травня. Цей овоч чудово йде в перші весняні салатики та окрошку, та й так просто, похрумтіти солодко-гострою, вітамінною редискою дуже приємно, чи не так?
Зараз, коли до посадки огірків або помідорів часу ще достатньо, а теплиця вже з кінця цього місяця простоює, так і хочеться щось встромити вже в грядки! Нехай цим чимось стане редиска. Відповідних сортів – знай, вибирай.
Отже, яким раннім сортам редиски віддають перевагу дачники?
У сьогоднішній статті добірка ультраранніх та ранніх видів, невибагливих та з відмінними смаковими якостями. Високоврожайний, ультраранній сорт “16 днів”. За заявами селекціонерів, редиска цього сорту зростає за 16 днів і має насичений червоний колір, соковиту, гостро-солодку м’якуш і відносно великі коренеплоди – до 20 г. Ще один брат шістнадцятиденної редиски – редиска “18 днів”. Логіка тут зрозуміла, гадаємо? Плоди цього сорту – витягнуті, рожевого відтінку з білими кінчиками біля корінців. М’якуш не такий гострий, як у попереднього сорту, добре росте в теплиці і на відкритих грядках.
Бажаєте екзотики? Посадіть редиску “Білий зефір”. Як відомо з назви, плоди цього сорту – білі, з трохи помітним зеленим забарвленням ближче до маківки. Овально-округлі коренеплоди мають масу 25-40 г, добре переносить навіть легкий заморозок. Соковита, слабо-гостра м’якоть припаде до душі всім любителям цього овочу. Редиска “Рожевий бочок” дозріває у строки від трьох тижнів до 25 днів. Яскраво-рожевий колір редиски дуже привабливий, зовнішній вигляд плодів цього сорту відповідає смаку: солодкий, без натяку на гіркуватість, гарна така редька буде в салатах.