До висадки розсади у відкритий ґрунт можна підгодовувати кілька разів, але бажано, щоб рецепти підживлення та речовини були різними.
І обов’язково перед внесенням підживлення треба за кілька годин полити розсаду, щоб добрива засвоювалися у вологому грунті. З народних засобів можна використовувати нашатир. Його розводять у кількості чайної ложки на десять літрів води, ретельно перемішують і поливають під корінь по вологому ґрунту.
Також можна застосовувати йодову підгодівлю для стимуляції міцної розсади – на три літри води розводимо краплю йоду, ретельно перемішуємо і поливаємо грунт по краю стаканчика, горщика або іншої тари. Також можна робити підгодівлі з лушпиння цибулі, шкаралупи курячих яєць та інші народні добрива.
З лушпиння цибулі розчин робиться так: на склянку трамбованого лушпиння треба взяти один літр води, настояти дві доби, і перед поливом розвести з чистою водою у пропорції один до трьох.
Для перцю і томатів підживлення буде просто відмінним!
Зі шкаралупи підгодівля готується так: заливаємо шкаралупу від п’яти яєць 1,5 літрами води, настоюємо у темному місці протягом трьох днів, і коли з’явиться помутніння, настій готовий і можна вносити його під корінь раз на 2-3 тижні.
А з деревної золи зробити добрива ще простіше – просто змішуємо ложку золи та літр відстояної води, залишаємо настоятися протягом 24 години, після чого вносимо під корінь рослин.
Неодмінно дослухайтеся до наших порад, щоб насолоджуватись багатим врожаєм!