Золу можна легко назвати вічною проблемою. Скільки існує у світі городників, стільки й думок про те, як правильно використовувати таку натуральну підкормку. Хоча зола належить до категорії органічних добрив, користь яких неможливо недооцінювати, з нею важлива обережність.
Така підкормка, використана у неправильному випадку та для рослини, якій вона насправді не потрібна, може наробити ще тих проблем. Розповідаємо, в якому разі можна використовувати золу, а коли її краще не чіпати.
Користь і шкода від золи
Користь золи не можна применшувати. Вона здатна покращити якість кислого ґрунту, допомогти розсаді укорінитись, краще та швидше розкладати органіку корисним ґрунтовим мікроорганізмам. До того ж зола може допомогти у боротьбі зі шкідниками та хворобами. Така підкормка здатна принести користь, якщо пам’ятати про застереження експертів.
Втім, попри всю користь золи, використовувати її для певних рослин не варто. Таке добриво впливає на рівень кислотності ґрунту, наближаючи його до нейтрального. А ось, наприклад, лохина, кавуни, щавель, верес, гортензія, хвойні декоративні рослини, рододендрони, редис полюбляють рости саме на кислих ґрунтах.
Крім того, важливо запам’ятати, що змішування золи з натуральними кислими добривами неприпустиме. Річ у тім, пояснили спеціалісти, що реакція, отримана в результаті, може призвести до пошкодження кореневої системи рослини, яку ви будете удобрювати отриманою підкормкою. Так ви можете обпалити ніжні корінці.