Супи є незамінною частиною нашого раціону. Втім, не завжди їсти їх безпечно, особливо якщо були порушені умови зберігання та вийшов термін придатності страви.
Скільки можна зберігати суп
Найкраща температура для зберігання супів – від 2 до 6 градусів. Така температура дозволяє уповільнити розвиток мікроорганізмів і подовжити терміни зберігання. Суп найкраще зберігати в тій самій каструлі, в якій ви його готували.
Зберігати суп потрібно під щільно закритою кришкою, аби запобігти потраплянню туди повітря й втраті вологи. Терміни, на скільки можна залишати суп, залежить від декількох факторів. Суп, який ви приготували без консервантів, можна зберігати у холодильнику протягом 2 діб і не більше. Якщо консерванти у складі супу є, то терміни збільшуються до 5 днів.
Пастеризований суп (той, який кип’ятили двічі) можна зберігати у холодильнику протягом 7 діб. Аби подовжити терміни зберігання, ви можете заморозити суп. Для цього йому потрібно повністю охолонути, а потім вам потрібно розлити суп по контейнерах і заморозити. У морозильній камері суп може зберігатись протягом трьох місяців. Якщо ви не впевнені у свіжості страви, краще не ризикувати.
Якщо суп став занадто густим у процесі його зберігання в холодильнику, ви можете розбавити його водою або бульйоном перед подачею. Крім того, супи зі свіжими овочами чи зеленню краще зберігати окремо від тих самих свіжих інгредієнтів і додавати до страви лише перед подачею. Супи з рибою та морепродуктами “живуть” лише 24 години.