Невіддільна частина вирощування смачних помідорів – їхнє пасинкування. Така непроста процедура дозволяє грамотно розподіляти сили куща, що допомагає збільшувати врожайність. Попри те, що пасинкування давно стало для городників відомою процедурою, багато хто робить багато помилок, які заважають нормальному розвитку рослин.
Як правильно пасинкувати помідори
Вперше процедуру потрібно проводити через 10-14 днів після висадки розсади помідорів у відкритий ґрунт, а потім регулярно повторювати процедуру кожні 2 тижні. Так ви зможете вчасно помічати пасинки, які наростають, і не дозволити кущам згущатись. Не виламуйте пасинок повністю, залишайте пеньки у 2 міліметри. Так ви не пошкодите стебло помідорів.
Те, як розгалужується та формується кущ, залежить від його сорту. Як правило, високорослі помідори будуть рости швидше, а тому без пасинкування вони перетворяться на дерево, на якому навряд чи будуть плоди.
Таким сортам потрібно обов’язково проводити обрізання та прищипування – обмеження росту центрального стебла. Під час видалення пасинків у процесі цвітіння попередньо потрібно струсити кущі, що допоможе краще та ефективніше запилити сусідні рослини.
За можливості, потрібно оглядати рослини кожного тижня та видаляти відростки, аби вони не виростали занадто довгими й великими. Якщо видаляти завеликі гілки, це стане для рослини таким собі стресом, що позитивно позначиться на врожайності помідорів і на якості їхніх плодів. Не допускайте, аби довжина побігів складала більш як 5 сантиметрів.