Малина та смородина мають таку популярність, адже їхні плоди містять у собі багато користі. Бувалі садівники вирощують кущі для того, аби потім зібрати з них ягоди та використати для приготування варення, джемів і смачної випічки.
Втім, уся цінність ягід смородини та малини зникає, коли вони починають хворіти. Ці чагарники належать до того виду рослин, які можуть миттєво заразити весь город і стати причиною катастрофічно низького врожаю кожної культури.
Ознаки хвороби у смородини та малини
Важливо вчасно помітити та почати діяти, коли мова йде про хвороби смородини та малини. Так, наприклад, популярна грибкова інфекція – сіра гнилизна. Визначити її дуже просто, адже з її появою на листках з’являються темно-бурі мітки. З часом починає утворюватись ще й пліснява. Якщо не вжити заходів, то хвороба переноситься на ягоди та інші рослини.
Досвідчені садівники радять проводити профілактику. Для цього потрібно обприскати поверхню ґрунту на початковому етапі плодоношення. Ви також можете замульчувати грядку, використовуючи хвою. Вона має властивість пригнічувати грибкові хвороби.
Якщо на вашій грядці росте смородина, то потрібно регулярно оглядати кущі. Річ у тім, що така рослина слабка на кліщів – брунькових і павутинних. Шкідники можуть миттєво знищити кущі та перейти на інші, сусідні рослини. Брунькового кліща впізнають за деформацією листків, а павутинного – за білими плямами.
Щойно ви побачили шкідника на чагарнику, потрібно обробити його спеціальними засобами. Чим вища температура на вулиці, тим більша кількість обробок має бути проведена.