Звісно, поліетиленові пакети важко назвати безпечними для навколишнього середовища, втім неможливо недооцінювати їхню зручність. Якщо піклуєтесь про екологію, пропонуємо простий лайфхак, як дати пакетам друге життя.
Використовуйте ті поліетиленові пакети, які вже використовували раніше – не потрібно їх одразу викидати. Вони можуть допомогти у процесі заготівлі свіжих ягід для зберігання взимку. Розповідаємо, як зробити це максимально зручно.
Як зберігати ягоди взимку
Коли всі ягоди на ділянці зібрані, час братись до їхнього заморожування. Звісно, багато господинь воліють готувати варення, проте знавці запевняють, що все можна вирішити набагато простіше. Для того, аби всю зиму насолоджуватись смаком свіжих ягід, використовуйте ніж, свічку та поліетиленові пакети.
Для початку у пакети покладіть ягоди в один шар, аби вони обережно лягли у морозильну камеру та не займали багато місця. Далі нагрійте ніж над свічкою, аби запаяти пакет. Прикладіть гарячий ніж до того місця, на якому рівні хочете зафіксувати пакет.
Загорніть пакет, притримуючи його ножем, аби відірвати зайву частину. Вийде так, що за допомогою гарячого ножа ви зафіксували закритий пакет і зробили його герметичним. Ягоди будуть обережно та красиво зберігатись у морозильній камері, поки ви не захочете їх скуштувати.
Зручність цього лайфхаку полягає у простоті його виконання, а також в ефективності. Завдяки герметичності ягоди можуть зберігатись набагато довше, не втрачаючи своїх смакових якостей.