У землеробстві мул використовували ще у Стародавньому Єгипті, коли розливався Ніл. Якщо ви не боїтеся брудної, але нескладної роботи, ви зможете значно збільшити врожай всіх городніх культур на ділянці протягом сезону. Мул добре підходить для огірків, кабачків та інших рослин.
Найкращим мулом буде продукт із озер, а потім уже болотяний та річковий. З промислових стоків брати добриво не можна, оскільки є ризик, що овочі виростуть і почнуть вам мститись. Цінують мул за те, що він є одночасно дуже поживною органікою і потужним антисептиком.
Мул суттєво зменшує кислотність ґрунту, підвищує вміст фосфору та азоту в ґрунті, що позитивно позначається на кількості гумусу у землі, прискорює зростання кущів та плодів, а також утримує воду в ґрунті та підвищує стійкість рослин до морозів, хвороб та посух.
Якщо використовувати мул протягом декількох років для добрива городу, то можна буде взагалі обходитися без азотних добрив, оскільки його дія довготривала.
Дуже важливо, що городники не ризикують з використанням мулу – він не палить коріння, і ним неможливо перегодувати огірки та кабачки. Після збору мулу використати його відразу не можна – потрібно залишити на повітрі, щоб він знизив рівень кислот у своєму складі. Коли мул висихає, його потрібно розкидати по ґрунту, заклавши його сапкою або граблями біля рослин.