Ревінь – це справжнє смачне джерело вітамінів; рослина, багата на клітковину і кальцій, яка має багато переваг для здоров’я. На додаток до цього, ревінь дуже легко вирощувати.
Коли і як сіяти ревінь?
Насіння ревеню можна висівати в горщики навесні, на початку травня, і восени, в першій половині вересня. Відкритий ґрунт же підходить, коли температура досягає близько 20°C. Загалом рекомендують висаджувати ревінь після останніх заморозків для найкращих результатів.
Обираючи місце для висадки рослини, пам’ятайте, що найкраще вона росте на напівзатінених ділянках і віддає перевагу прохолодному, вологому та добре дренованому ґрунту. Оскільки ревінь має схильність до розростання, розміщуйте рослини на відстані 1,5 метра одна від одної.
За два-чотири тижні до посадки збагачуйте ґрунт гноєм або компостом. Це покращить родючість ґрунту і забезпечить здоровий розвиток рослин. А в день посадки викопайте яму глибиною 30–40 сантиметрів, помістіть кореневу кульку в неї та заповніть сумішшю компосту і садової землі. Після цього рясно полийте рослину.
Зверніть увагу, якщо кореневий корінь ревеню сухий, замочіть його у воді перед посадкою.
Запасіться терпінням
Після посадки чекати потрібно лишень близько двох тижнів, щоб з’явилися перші сходи. Однак перш ніж насолоджуватися першим врожаєм, вам знадобиться терпіння – ревінь буде готовий до збору через два-три роки. Але коли рослина повністю виросте, вона може давати рясні врожаї протягом десяти років.
Ревінь зазвичай збирають з квітня по липень, але цей період може змінюватися залежно від кліматичних умов у регіоні, де ви живете.
Різновиди ревеню: що потрібно знати?
Ревінь відрізняється за кольором стебел, що часто впливає на його кислотність і використання. Ось три основні категорії:
- Ревінь із зеленими стеблами – це найбільш кислі сорти, які ідеально підходять для випічки, зокрема для пирогів.
- Ревінь з червоними стеблами має менш кислий смак порівняно із зеленими сортами. Сорт Frambozen Rood – хороший вибір для варення.
- Ревінь з двоколірними стеблами має збалансований рівень кислотності та універсальність у використанні.
Однак пам’ятайте, що їстівними є лише стебла ревеню! Листя, яке містить велику кількість щавлевої кислоти, є токсичним і не підлягає вживанню в їжу.
Вирощування ревеню в саду може стати задоволенням завдяки простоті догляду та рясному врожаю. Слідуйте цим простим порадам і роками насолоджуйтеся свіжим ревенем у своїх улюблених стравах!