Осіння обрізка смородини – найважливіша доглядова робота у вашому саду. Втім, важливо враховувати, що обрізка чорної смородини відрізняється від робіт із червоною. У цій статті ми розповідаємо, як працювати саме з червоними кущами.
Як обрізати смородину правильно
Формувальну стрижку краще залишити на осінь. До неї потрібно братись, коли все листя опало з кущів. Втім, важливо встигнути завершити роботи за декілька тижнів до перших заморозків. Це треба для того, аби рослина встигла відновитись.
Спершу розберімось, який вигляд мають різні гілочки. Однорічні – найсвітліші, і ростуть вони без розгалужень просто із землі. У дворічних стебел темніша кора та є кілька відгалужень. Кора трирічних пагонів буде ще темнішою та твердішою, а розгалужень на них можна буде знайти набагато більше.
Під час обрізки зручно рухатись від краю куща до його середини. Не жалкуючи, потрібно обрізати всі сухі та хворі гілки під корінь. Важливо видалити всі гілки, які старші за чотири роки. Вони будуть давати слабкий врожай і забиратимуть сили у куща.
Для ідеального розвитку та чудового плодоношення експерти радять залишати на кущах смородини 6 однорічних, 6 дворічних і 6 трирічних гілочок. Саме тому всі зайві потрібно вирізати без сумнівів і жалю – вони лише шкодять.
Садівники стверджують, що важливо рухатись поступово. Починати слід із трирічних пагонів і поступово добиратись до молодих. Після цього варто вкоротити всі верхівки однорічних пагонів на третину. Таке прищипування допоможе розбудити бруньки.