Для початку дуже важливо підібрати добрий сорт. Якщо вирощувати баклажани у відкритому ґрунті, рекомендується використовувати ранні сорти, які не бояться несприятливої погоди, холодів, дощів і більш стійкі до різних захворювань. До таких сортів і шкідники чіпляються набагато менше.
Щоб баклажани добре плодоносили, їх потрібно регулярно позбавляти від бур’янів, а також постійно розпушувати землю поруч із кущиками, щоб коренева система рослини отримувала достатню кількість кисню. Якщо говорити про полив, то баклажан – це дуже вологолюбна рослина, яку потрібно зрошувати щодня – або вранці, або ввечері.
Коли рослина вже посаджена, але ночі ще дуже холодні, рекомендується накривати посадки за допомогою звичайного спанбонду. Без підживлення під час сезону не обійтися. Дачники роблять як мінімум дві, але краще три підживлення.
Перший раз вносять добрива під час висаджування в ґрунт за допомогою трав’яного настою, вдруге поливають ним же по півлітра, а третій раз використовують ложку сечовини на відро води і по одному літру вносять під кущ.
Підживлення вносять приблизно раз на три тижні. Плоди дозрівають приблизно через чотири місяці після перших сходів. Плоди треба завжди знімати вчасно, щоб вони не відбирали сили у рослини і не заважали визріванню молодих баклажанів. Збирання плодів здійснюється разом з плодоніжкою за допомогою звичайного ножа.
Такі заходи допомагають щорічно збирати чудовий урожай баклажанів.