Розповідаємо, як навіть без заморожування зберегти кріп свіжим надовго.
Спосіб № 1. Засолювання
Щоб зберегти кріп на зиму свіжим у банці без заморозки, досвідчені господині рекомендують засолити його. Сіль у цьому рецепті виступає у ролі консерванту, який здатний тривалий час зберігати всі корисні властивості зелені.
Для засолювання найкраще брати свіжий, щойно зрізаний кріп. Зелень необхідно промити та просушити за допомогою рушника до повного усунення вологи. Далі кріп слід дрібно нарізати та скласти у підготовлену чисту ємність, наприклад, у глибоку миску.
Після цього потрібно взяти нейодовану сіль і додати її до зелені з розрахунку 1 склянка на 1 кг кропу, а потім слід добре перемішати. Можна додатково потовкти заготовку ступкою, щоб вона пустила сік.
Потім необхідно щільно укласти кріп у стерилізовані банки і закрити їх пропареними поліетиленовими або металевими кришками. Спецію рекомендують зберігати в холодильнику або льоху не довше 1 року.
Спосіб № 2. Сушіння
Сушіння – це ще один перевірений часом спосіб тривалого зберігання кропу. Сушена пряність має концентрований смак та аромат, тому застосовувати її потрібно з обережністю, щоб не зіпсувати страву. Не рекомендується змішувати сушений кріп з іншими спеціями: це може пошкодити аромат зелені.
Для заготівлі спершу потрібно промити та обсушити гілочки, а потім розкласти їх сушитись у теплому, захищеному від сонця місці. У природних умовах зелені знадобиться від 2 до 7 днів для повного висихання. Але пришвидшити процес допоможе побутовий сушильний апарат або звичайна духовка, в якій сушіння виконується за температури не вище +50℃.
Суху пряність можна змолоти в порошок або зберігати в первісному вигляді. Як тару використовуйте герметичні скляні чи керамічні банки. Зберігати спецію можна як у холодильнику, так і в сухому темному місці за кімнатної температури. Заготівля не втрачає смакових та корисних властивостей протягом 1-1,5 років.