На українському подвір’ї кури завжди були особливою цінністю. Ці птахи щодня радують господарів свіжими яйцями до сніданку. Але інколи вони підкидають цікаві сюрпризи. Уявіть: заходите ви вранці в курник, а там серед звичайних яєць притулилося одне малесеньке, наче горобине. І що з ним робити? Викинути шкода, але і їсти тривожно, бо може це знак якийсь?
Колись у селах такі випадки були темою для довгих обговорень на вечорницях. Бабці-знахарки твердили, що маленьке яйце віщує зміни в житті. “Якщо знайшла таке яєчко, то чекай новин”, — казали вони. Хтось вірив, що воно символізує майбутні дрібні клопоти. Інші ж переконували, що це навпаки добрий знак, бо після маленької прикрості прийде велика радість. А найчастіше радили загорнути його в чисту хустинку та покласти в куточок “на щастя”.
В різних куточках України по-своєму тлумачили цю прикмету. На Поділлі, наприклад, господині раділи маленькому яєчку та вважали, що курка “очищається” і далі нестиме великі та здорові яйця. На Слобожанщині ж такий сюрприз сприймали як натяк — треба більше уваги приділяти дрібним справам, бо з них складається велике щастя.
На Закарпатті говорили, що знайти маленьке яйце — все одно що знайти підкову: пощастить, тільки треба вміти цим щастям розпорядитися. А якщо маленькі яйця з’являлися виключно уві сні, то це явна ознака того, що людина часто “робить з мухи слона”.
Звісно, сучасні птахівники знають справжні причини появи дрібних яєць. Найчастіше це трапляється з молоденькими курочками, які тільки-но почали нестися. Буває таке й через збої в харчуванні — мало кальцію чи вітамінів. Також впливають стрес, різка зміна погоди чи переселення в новий курник. Тобто нічого містичного — звичайна фізіологія та умови утримання.
Проте навіть знаючи наукове пояснення, багато господарів і досі ставляться до таких яєць по-особливому. Дехто відкладає їх для випічки. Вважається, що, паска з маленьких яєць виходить особливо пухкою. Інші роблять з них цілющі маски для обличчя та волосся, бо вважають, що у маленькому яйці всі корисні речовини концентровані.