Кожен власник кімнатних рослин мріє, щоб вони були дуже красивими та квітучими. Але, на жаль, іноді все зовсім навпаки: млявість, ніби рослини геть втратили сили. Особливо часто це зустрічається взимку, коли за вікном похмурі дні, а сонячного світла геть мало. Здається, що зелені улюбленці от-от здадуться і зовсім перестануть радувати око.
Насправді вихід з цієї ситуації дуже простий! Причому рішення знаходиться прямо у вас на кухні. Ще наші бабусі знали, як можна “підсолодити” життя кімнатним рослинам. Хоча, тут лапки не потрібні, бо підсолоджувати його потрібно буквально. Так, йдеться про звичайний цукор, який ми використовуємо в десертах, іноді кладемо до чаю та кави.
Це не вигадка чи черговий лайфхак з маловідомих форумів. Професійні флористи давно використовують цю хитрість. Глюкоза діє майже як комплекс вітамінів, додаючи рослинам сили, стимулюючи їхнє зростання, повертаючи насичений колір листю.
Але важливо застосовувати цукор лише тоді, коли він дійсно потрібен. Як це зрозуміти? По вигляду рослини! Стебла витягнулися та стали тонкими? Листя втратило колір, а можливо частково пожовкло? Замість росту рослина наче зменшилася? А цвітіння ви не бачили вже місяцями? Якщо хоч кілька пунктів мають відповідь “так”, то час діяти.
Впізнати виснажену рослину дуже просто. Якщо стебла витягнулися і стали тонкими, листя втратило колір, розмір зменшився, з’явилася жовтизна, а квітка місяцями не цвіте, тоді це привід для дій. Природа підказує прості рішення тим, хто уважно спостерігає.
Технологія надзвичайно проста. Можна просо посипати цукром ґрунт і полити водою. Але професіонали радять інший метод — розчинити 2 чайні ложки цукру в пів літра відстояної води. Рідкий розчин рівномірно розподіляється по корінню та гарно живить рослину.
Особливо чутливі до солодкої підгодівлі великі рослини. Фікуси, кактуси, троянди, драцени, фіалки гарнішають буквально на очах. Головне — без надмірності, бо вона може зашкодити. Експерти радять проводити цю процедуру не частіше одного разу на місяць.