Однією з таких “скарбниць”, які здаються ідеальними для нового призначення у господарстві є баночки з-під сметани та йогуртів. Їх зручно накопичувати протягом зими, а потім використовувати для розсади. Але чи справді це так гарна ідея? Сьогодні ми розкриємо приховану небезпеку цього вибору.
Звідки береться спокуса?
Щороку перед посівною ми переглядаємо свої запаси й думаємо: “Чому б не використати ці чудові пластикові баночки з-під сметани та йогурту? Вони безплатні, зручні та майже бездоганні за розміром!” Ого! У вас же ціла колекція такої тари. Ідеальний бюджетний варіант, чи не так? Але насправді, цей вибір може звести всі ваші старання нанівець.
Що приховують баночки з-під молочних продуктів?
Головна небезпека таких горщиків полягає у залишках кисломолочних бактерій. І ось чому. Річ у тому, що мікроскопічні сліди продукту все одно залишаються у порах пластику, а кисломолочні бактерії взаємодіють із ґрунтом, створюючи кисле середовище, що шкодить кореневій системі молодих рослин. Якщо бактерії починають розмножуватися, вони виділяють речовини, які можуть пригнічувати ріст розсади та навіть викликати її загибель. І навіть миття не допоможе.
Ви можете подумати: “Я добре вимию баночки, цього буде достатньо”. Але реальність інша, бо гаряча вода та мийний засіб не можуть гарантувати повного видалення бактерій. До того ж вплив температури на пластикову тару може зробити її поверхню ще більш пористою, а це збільшує ризик.
Що робити замість цього?
Якщо ви шукаєте безпечну альтернативу, обирайте краще спеціальні горщики для розсади. Вони багаторазові, довговічні та екологічно безпечні. Якщо ви все ж таки прагнете економити, то використовуйте тетрапаки від соку, що після ретельного миття не містять кисломолочних бактерій і зручні у використанні. Екологічним та дешевим варіантом стануть також саморобні горщики з паперу або картону. Залучайте до їх виготовлення дітлахів і ви від цього отримаєте ще й задоволення.