Сьогодні ми поговоримо про рослини, яким необхідна передпосівна підготовка – стратифікація. Це метод прискорює проростання насіння, пом’якшує його оболонку та сприяє появі здорових, міцних і дружніх сходів.
Деякі рослини потребують додаткової підготовки, щоб успішно прорости, і саме тут на допомогу приходить стратифікація.
Однією з таких культур є примула. Виростити її на підвіконні не надто складно, головне – дотримуватися правильної технології. У природі насіння примули обсипається, частково набухає у ґрунті, а потім зимує під снігом, проходячи процеси, що сприяють дружному проростанню навесні. У домашніх умовах ми не можемо відтворити це повністю, але можемо допомогти насінню правильно розвиватися.
Примула належить до культур, що потребують стратифікації. Вона може бути короткою – від 5 до 7 днів, або тривалою – до пів року. Наприклад, насіння деревоподібного півонії потребує майже шість місяців стратифікації. Для примули зазвичай достатньо чотирьох тижнів. Якщо після цього насіння не проростає, не варто засмучуватися – контейнер можна знову помістити в холодне місце на деякий час.

Для стратифікації важливо дотримуватися правильного температурного режиму – від 0 до +5 °C. Найзручніше це зробити в холодильнику або на холодному балконі. Якщо температура буде вищою, насіння може загинути.
Ще одна культура, що потребує стратифікації, – дзвіночки. Особливо це стосується багаторічних сортів. Насіння цих рослин потрібно зберігати в холоді від 5 до 7 тижнів.
Не можна залишити без уваги й дельфініуми. Вони вражають красою та довгим періодом цвітіння. Їхнє насіння має щільну оболонку, тому перед стратифікацією його потрібно попередньо замочити на добу у вологій тканині. Після цього насіння слід помістити у вологе середовище й відправити на холод для стратифікації.
Стратифікація необхідна і для деревних культур: яблунь, груш, вишень, слив, абрикосів, а також хвойних рослин – ялин, туй, кедрів. Для них потрібен довший період стратифікації – від трьох місяців і більше. Найкраще насіння змішати з вологим піском або вермикулітом, покласти в контейнер і захистити від гризунів. Оптимальним способом є стратифікація в снігу – закопування контейнера в замет.
Не варто забувати й про гвоздики. Хоча ця інформація не завжди зазначається на упаковках із насінням, стратифікація для них дуже бажана. Важливо не плутати стратифікацію з проморожуванням. Стратифікація – це повільне набухання насіння при низьких температурах і помірній вологості.