Чи можна використовувати старе насіння? Можливо, краще його викинути та купити нове? Чимало людей обирають другий варіант. Та старе насіння — це зовсім не сміття. З нього можна отримати врожай, причому навіть дуже щедрий. Звісно, це стосується лише тих зерняток, що зберігалися в належних умовах. Якщо ви не порушили їх, тоді насіння легко пролежить роками та не втратить своєї якості. Але якими саме мають бути умови?
Найкраще тримати насіння в сухому, темному, трішки прохолодному місці, без значних перепадів температури. Для складання зернят гарно підходять закриті скляні, пластикові або металеві банки. Додайте в них кілька ложок рису або мішечок силікагелю для поглинання зайвої вологи. Розмістити насіння можна на нижній полиці холодильника. Також чудово підійде комора, де немає вікна та доступу сонячних променів.

На кожній баночці обов’язково напишіть дату збору насіння. Також вкажіть назву культури та сорт. Так ви зможете контролювати “свіжість” зернят та сортувати розсаду, а не гадати, що саме ви посіяли. Якщо все зроблено правильно, то навіть через десятиліття насіння легко зможе прорости. Головною проблемою для нього можуть стати грибки та шкідники. Оптимальна вологість (не вище 50%) гарно захищає від перших та невчасного проростання. А шкідники не доберуться до насіння, якщо ви взяли чисті та герметичні баночки.
Звісно, тримати насіння аж так довго не варто. Але якщо у вас залежались зернятка та ви хочете дізнатися, чи досі вони придатні, то зробити це дуже легко. Насипте його на вологий ватний диск, паперовий рушник чи серветку, покладіть у пластиковий контейнер і закрийте кришкою, створивши мінітепличку. Поставте її у тепле місце (біля батареї або на підвіконня) і чекайте 5–7 днів. Якщо з’явилися паростки — насіння життєздатне. А перед цим можна занурити зерна у воду на годину. Ті, що спливуть, можна сміливо викидати.

Якщо насіння лежало в ідеальних умовах, але все одно не проростає — спробуйте його “розбудити”. Замочіть зернятка на 12 годин у відстояній воді з додаванням кількох крапель стимулятора росту. Або ж проведіть стратифікацію: помістіть зерна у вологий пісок і тримайте в холодильнику 2–3 тижні. Такий метод імітує природні умови зими, після якої насіння має активізуватися.